2016 Yılı Türkiye’nin En Büyük Turizm Krizinin Yaşandığı Memleket Durumuna Neden Geldi

2016 Yılı Türkiye’nin En Büyük Turizm Krizinin Yaşandığı Memleket Durumuna Neden Geldi

Güzelim ülkemiz gerçekten saklı bir cennettir. Tertemiz maviden yeşile her renk deniziyle, yemyeşil ormanlarıyla, altın renkli kumları olan kumsallarıyla, tarihiyle, kültürüyle, vs. gibi sahip olduğu sayıp bitiremeyeceğimiz birçok değerle dünyanın göz bebeklerinden birisidir. Bu nedenle de dünya turizminde de hatırı sayılır bir yere sahiptir. Son 10 yılda ülkemize gelen yabancı turist sayısı sürekli artış göstermiştir. Ancak 2016 yılı maalesef bizim için biraz sancılı geçmektedir. Bu yazımızda biraz bu konu üzerinde duracak; 2016 yılında Türkiye turizm krizi konusunu analiz edecek ve sonuçlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Ülkemize en çok gelen yabancı turistlerin nereden geldiğine baktığımızda; Rusya, Arap ülkeleri, AB ülkelerinin başı çekmekle birlikte tüm dünyadan misafir ağırladığımızı söyleyebiliriz. Sırasıyla gidecek olursak; bildiğimiz üzere hava sahamızı ihlal eden Rus savaş uçağının F – 16 pilotlarımız tarafından düşürülmesi ile birlikte, Türkiye ve Rusya hükümetleri arasından yaşanan siyasi kriz neticesinde, Rus hükümeti tarafından bir takım tedbirler alındı. Bu tedbirlerden birisi de Rusların Türkiye ‘ye turizm için gelmeleri yasaklanması oldu. Hal böyle olunca en çok turist gelen ülke olan Rusya bir anda turizm sektörüne çok ağır bir darbe indirmiş oldu. Sorunun çözümü için her iki tarafta çalışmalara başlasa da son birkaç gündür somut adımlar atılmaya başladı. Yaklaşık 10 aydır devam eden krizin turizm sektöründe açtığı yaralar maalesef çok büyük.. Ne zaman nasıl kapanır bilemiyoruz.

Yine turizmi baltalayan bir başka sebepte; maalesef ülkemizde patlayan canlı bombalar ve terör eylemleri… Özellikle İstanbul ‘da Sultanahmet Camii civarında meydana gelen patlamada 11 Alman vatandaşının ölmesi, yine Vezneciler ‘deki patlama gibi olaylar nedeniyle de yine turizm ciddi yara almıştır. Bu olaylar sonrasında yabancı turistlerin çoğu korkarak ülkelerine geri dönmüşlerdir. Bazı hükümetler de kendi vatandaşlarına güvenliğiniz için Türkiye ‘ye gitmeyin uyarısı da yapınca durum hepten bir kriz haline gelmiştir. Maalesef bu saldırıları da; dışarıdan ülkemize turist gelmesini dolayısıyla ülkeye döviz girmesini istemeyen, Türkiye ‘nin belini bükmek isteyen, Türkiye ‘ye hiza vermek isteyen bir takım ülkelerin beslediği IŞİD / DAEŞ ve PKK gibi silahlı terör örgütleri üstlenmektedir. Adı ne olursa olsun; sivil ve silahsız insanların canına kıyan bu terör örgütlerinin ne kadar vahşi olduğunun bir kanıtıdır.

Ülkemiz turizmine olumsuz bir imaj kazandıran bir husus daha vardır ki; bu yıllardır kanayan yaramızdır. İyi niyetli olanları tenzih ederek; turizm beldelerimizdeki esnaflardan bir kısmı; turisti yolunacak bir kaz olarak görüp maalesef art niyetli bir şekilde yaklaştıkları için artık yabancı turistler ülkemize gelmeye korkmaktadır. 1 TL ‘lik malı 10 TL ‘ye satmayı denemektedir. Ayrıca son dönemde televizyonlarda görmeye alıştığımız turistlere saldırma (Örn; İrlandalı turiste tüm Aksaray esnafının saldırması, vb.) olaylarının sayısı da artmaya devam etmektedir. Bu hususlar da turizme olumsuz etki yapmaktadır.

2016 Yılı Türkiye’nin En Büyük Turizm Krizinin Yaşandığı Memleket Durumuna Neden Geldi
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*