2017 De Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Kredi faiz oranları özellikle son beş altı yıldır sürekli bir iniş ve çıkış dönemi yaşıyor. Belki ihtiyaç kredisi çekecekler için; çekilecek kredi miktarı daha az olduğu için bu durum pek önem arz etmiyor olabilir ancak; konut kredisi çekecekler için faizlerin durumu oldukça önemli bir husus diyebiliriz. Çünkü konut kredisinde hem çekilen kredi tutarının yüksek meblağlarda olması, hem de ödenen vade süresinin de oldukça uzun olması; ana paranın faiz yükünü oldukça artırıyor. Bu nedenle faiz oranında yaşanabilecek en ufak bir oynama bile konut kredisi çekecekleri  derinden etkileyebiliyor. Referandum sürecini yeni atlattıktan sonra herkesin kafasındaki en büyük soru; faiz oranlarının ve piyasanın ne olacağı yönündeyken, ev alma hayali kuranların en çok merak ettiği konu ise; 2017 de konut kredisi faizleri düşer mi sorusu.. Şimdi bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Düşme İhtimali Var

Referandum sonucunda ülkemizdeki yönetim sistemi artık değişecek ve şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, herhangi bir partiye kaydını yaptırarak bir nevi Başkan gibi ülkeyi yönetmeye başlayacak. İşin bu kısmı bizi neden ilgilendiriyor derseniz; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın faiz oranları konusunda sürekli aşağıya düşürülmesi yönünde eleştirileri olduğu hepimizin malumu. Bu eleştirilerden dönem dönem Merkez Bankası ‘da payını alıyor. Şimdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın bu yönde bir görüşünün olması ve artık yetkileri daha fazla olan bir Cumhurbaşkanı olması; konut kredisi faiz oranlarına düşüş yönlü bir etki yapar mı derseniz, böyle bir ihtimalin kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz.

Merkez Bankası Belirliyor

Her ne kadar ülkemizin başı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın bu şekilde bir görüşü var desek de; bu konuda belirleyici kurum ise T.C. Merkez Bankası oluyor. Tabii ki faizlerin en düşük seviyede olması herkesin isteyeceği bir şeydir. Ancak faizlerin düşebilmesi için ekonomik anlamda da belli bir alt yapının oluşturulması gerekmektedir. İşte bu alt yapının bulunup bulunmadığı, ekoniminin faizlerin düşüşüne müsaade edip etmediğinin belirlenmesi noktasında T.C. Merkez Bankası devreye girmektedir.

2017 Olmasa da 2018 Umutlu

2017 yılının hemen hemen yarısına yaklaştığımız bu zamanlarda; yeni sistemin olumlu etkisi hemen görülmese de; 2018 yılı başından itibaren faizlerin düşebileceği uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Ancak burasının Türkiye olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bir gece de bile her şey bir anda değişebilir. Faiz oranları düşebilir ya da çıkabilir.

Ancak özellikle söz kredi konut kredisi, ülkemizin de lokomotif sektörü inşaat sektörü, ülkeyi yöneten kişinin de artık tek başına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN olduğunu düşünecek olunca; konut kredisindeki faiz oranlarının düşmemesi için ortada herhangi bir sebep kalmıyor diyebiliriz. Kısacası ev almayı düşünenlerin, eğer aceleleri yok ise biraz daha sıkı takipte kalmaları doğru bir hamle olabilir.

2017 De Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*