Anasayfa / Genel / 500 Euro ve 100 Euroluk Banknotlar Tedavülden Kaldırılacak mı?

500 Euro ve 100 Euroluk Banknotlar Tedavülden Kaldırılacak mı?

Yabancı para birimi olarak kullanılan Euro ve Dolar için yeni tartışmalar gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Özellikle Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem de geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamaya göre Euro para biriminin en büyük parası olan 500 Euro’ların çeşitli platformlarda güvenlik tehlikesi oluşturduğunu ifade etti. Yapılan açıklamanın ardından akla ilk olarak 500 Euroluk banknotları tedavülden kaldırılacak mı, sorusunu getirdi. Yapılan değerlendirmeye göre bu Euro para biriminin en değerli banknotları olarak bilinen paraların değiştirilebileceği veya tedavülden kaldırılabileceğini ifade etti. Para birimi için alınacak olan tasarrufun kaynağı an itibariyle tedavülde olan Euro para biriminin %30’u 500 Euro’luk banknotlardan oluştuğu ve bunun tehlike arz ettiği açıklamasıdır.

Yapılan çalışmalar noktasında 500 Euro’luk banknotların uluslararası piyasalarda kullanıma bakıldığında en yaygın olanı bu para birimi olduğu ve ayrıca dünya genelinde birçok suç örgütünün para taşıma sırasında bu banknotları kullandığı gerekçesi ile bir değişiklik yapılması kararı alınması gerektiğini vurgulamıştır. Dünya genelinde yapılan polis baskınlarının büyük bir bölümünde ele geçirilen kirli paranın 500 Euro’luk banknotlardan oluştuğu da gelen haberler arasındadır. Euro için bu değerlendirme yapılırken, 100 Dolarlık banknotlar tedavülden kaldırılacak mı haberi de gündeme getirildiği ifade edildi. Her ne kadar 500 Euro’luk banknotlar kadar gündemde olmasa da Dolar para biriminin en değerli banknotları olarak kullanılması bu yorumun yapılmasına neden olmuştur.

Euro cephesinden yapılan açıklamalara nazaran Dolar cephesinden çok ciddi bir açıklama yapılmadığı bir gerçek olup 100 Dolar’lık banknotların tedavülden kaldırılması hadisesinin 500 Euro’lar kadar olmadığı gündeme düşmüştür. Her ne kadar Dolar para birimi cephesinden bir açıklama gelmese de dünya genelinde uyuşturucu, kadın ticareti, silah kaçakçılığı vb. büyük suçlardan yakalanan kişilerin yanlarından 100 Dolar’lık banknotlar başta olmak üzere 500 Euro’luk banknotlar çıkmaktadır. Bu cihetle 500 Euroluk ve 100 Dolarlık banknotlar tedavülden kaldırılacak mı sorusunun gündeme getirilmesi üzerine yapılan yorumlara karşılık olarak şimdilik Euro cephesinden yapılan resmi açıklamalara göre 500 Euro’luk banknotlar üzerinden bir tasarrufun yapılacağı ifade edilmiş olup yapılan ifadelerden sonra 500 Euroların kullanımının kaldırılacağı yönünde olacağı tahmin edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma2 Garanti Bankası İnternet Şifresi Alma3 İnternet Bankacılığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*