Aklımda Süper Bir Proje Var Ama Param Yok Diyenlere 8 Önemli Pratik Tavsiye

Aklımda Süper Bir Proje Var Ama Param Yok Diyenlere 8 Önemli Pratik Tavsiye

            Hepimizin bildiği bir gerçek vardır ki o da; bir projeyi ortaya koymaktan ziyade bunun hayata geçirilmesi aşaması maalesef daha zordur. Çünkü bu konu paraya dayandığı için; çok ciddi parlak fikirler henüz daha doğma aşamasındayken maddi imkansızlıklar nedeniyle ölüme terk edilmektedir. Ancak son yıllarda fikirlere duyulan saygı ve önemin artması ile birlikte bu konuda şartlar biraz tersine dönmüştür. Bu yazımızı hazırlamadan önce bir takım araştırmalarda bulunarak; aklımda super bir proje var ama param yok diyenler için 8 fikir tavsiyesinde bulunmaya çalışacağız.

            1. KOSGEB

            Yazımızda KOSGEB ‘le başlamamak herhalde haksızlık olurdu. Girişimci ruha sahip proje sahiplerinin desteklenmesi konusunda birçok imkan sunan KOSGEB; samimi ve gerçek anlamda iş sahibi olmak isteyenlere çok ciddi destekler sunmaktadır.

            2. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı

            Özellikle teknoloji geliştirme üzerine fikirleri ve projeleri olan kişilerin çok rahat bir şekilde kendisini dinleyecek kişiler bulabileceği Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, geçtiğimiz 25 yıl içerisinde 460 ‘dan fazla proje için 150.000.000 $ ‘lık destek sağlamıştır.

            3. TÜBİTAK

            2006 yılında ciddi anlamda artırılan bütçesi sayesinde artık kendi kendine yetmekten ziyade; hayata geçirilmeyi bekleyen projelere de destek veren TÜBİTAK; yaklaşık olarak 300 milyon TL ‘lik bir kaynağın sahibi. Tekno Girişim adlı programla birlikte teknoloji geliştirmeyi hedefleyen girişimcilere destek oluyor.

            4. KOBİ A.Ş.

            15 milyon TL ‘lik kaynağı girişimcileri desteklemek için ayıran KOBİ A.Ş. henüz yeni bir kuruluş. İş kurmak isteyen proje sahibi girişimcilerin, ödenek alabilmek için KOBİ A.Ş. ‘ye başvuru yapmalarında fayda var.

            5. İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM)

            İş kurma konusunda girişimcilere destek veren İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM); Mersin, Yozgat, Tarsus, Zonguldak Ereğlisi, Van, Elazığ, Adana, Nevşehir – Avanos, Diyarbakır, Samsun ve Eskişehir ‘de faaliyetlerine devam ediyor. Danışmanlık desteğinin yanı sıra 4 000 € ‘ya kadar maddi destek imkanı da sunuluyor.

            6. Banka Desteği

            Kafanızdaki projeleri hayata geçirmenin bir diğer yolu da banka kredisi çekmek olacaktır. Bankadan çektiğiniz kredi ile projenizi hayata geçirebilir, kazandığınız para ile kredi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

            7. SELP II (AB Küçük İşletmeler Kredi Programı – İkinci Aşama – )

            Avrupa Birliği tarafından küçük işletmelerin geliştirilmesi ve mevcut girişimcilerin desteklenmesi adına ülkemiz genelinde 49 vilayette faaliyetlerine devam eden SELP II programı ile projenizi hayata geçirebilirsiniz. Avrupa Konseyi Kalkın Bankası, KFW ve AB tarafından desteklenen programla ilgili olarak kaymakamlıklara veya valiliklere müracat edilebilir. Aracı bankalar ise; Şekerbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Akbank ‘tır. Destek miktarı 50 bin € ‘ya kadar ulaşabiliyor.

            8. Yatırımcı Bulma

Eskiden olsa bu maddeyi listeye belki de eklemeyecektik. Ancak dünyada girişimci ruhu destekleyen birçok zengin iş adamı ve kuruluş bulunmakta. Bu kesim tarafından yapılan maddi destekle hayata geçirilen birçok proje örneği mevcut. Ayrıca yatırımcı bulabileceğiniz bir diğer yöntem de; bu konuda hayata geçirilen web siteleri… Projenizden kısaca bahsederek bağış ve yardım talebinde bulunabileceğiniz sitelerden en çok bilinenleri; Kickstarter, Crowdfon, Bi Ayda, Ingiegogo, Halalfunder, Fongogo ve Fonlobeni… Burada projenizi tanıtmanız sonrasında, kullanıcılar tarafından çok sürpriz destekle karşılabilirsiniz, denemekte fayda var.

Aklımda Süper Bir Proje Var Ama Param Yok Diyenlere 8 Önemli Pratik Tavsiye
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*