Aracım Çok Fazla Yakıyor Diyenler İçin 8 Tasarruf Önerisi

Aracım Çok Fazla Yakıyor Diyenler İçin 8 Tasarruf Önerisi

Benzinin litre fiyatı 5.5 TL ‘ye kadar dayanırken artık az yakan arabalar tabiri ülkemiz için tarih oldu diyebiliriz. Benzin bir gün ülkemizde ucuzlar mı bilemiyoruz ancak vatandaşlar olarak en azından aracımızı kullanırken alacağımız bazı tedbirler cebimizdeki akaryakıt deliğinin büyümesine engel olacaktır. Şimdi aracım çok fazla yakıyor diyenler için 8 tasarruf önerisi yaparak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

1- Araçtaki Ağırlıklar

Hepimizin bagajında maalesef gereksiz bir sürü eşya bulunuyor. Araçta yakıt tasarrufuna ise bu noktadan başlamak gerekiyor. Çünkü araç üzerindeki her fazla yük için biraz daha fazla enerji sarf edecek, bunun bir sonucu olarak da daha fazla yakıt sarfiyatına neden olacaktır.

2- Lastiklerin Durumu

Lastiklerin basıncı hem yol tutuşu açısından hem de yakıt harcama konusunda önem arz eden diğer konulardan birisidir. Lastik basıncınızın nasıl olması gerektiğine bakacak olursak; bu durumda aracın tipine ve modeline göre değişebilen bir konu olup, en doğru karar fabrika verilerinde tavsiye edilen basınç miktarları olacaktır. Genel itibariyle bu değerlerin kapıların iç kısmında yazmaktadır.

3- Ani Fren ve Hızlanmalar

Bir aracın bir anda yüksek hızlara çıkması demek, daha fazla enerji anlamına gelecektir. Daha fazla enerji ise tabii ki de daha fazla yakıt demektir. Dolayısıyla çok aşırı hızlanmalardan uzak durmak, yakıt sarfiyatı konusunda bize en çok kazanç sağlayacak yöntemlerin başında gelmektedir. Ayağınızı yumuşak hareket ettirmeye alışın.

4- Araç Bakımı

Her ne kadar servis ücretleri ülkemizde pahalı olsa da; alternatif özel servisler sayesinde bu konuda da biraz nefes alma imkanı buluyoruz. Aracımızın bakımını yaptırmadığımız takdirde; aracımız her geçen gün daha fazla yakıt sarf edecektir. Dolayısıyla aracın bakımlarını zamanında yaptırmalı, bu konuyu da sıkı bir şekilde takip etmeliyiz.

5- Modifiye

Her aracın kendisine has bir aerodinamik dizaynı bulunmaktadır. Ülkemizde oldukça popüler olan modifiye işi ise; bu aerodinamiği tabiri caizse baltalamaktadır. Hem gereksiz bir sürü parça ilavesi yapılarak aracın yükü artmakta, hem de aerodinamiği bozularak, hava ile olan teması daha da artırılmaktadır. Bu da yakıt sarfiyatını artıracaktır.

6- Klima

Gereksiz klima kullanımı da yakıt sarfiyatını arttıracaktır. Yazın sıcak havalarda yapacak birşey yoktur ancak en azından gidebildiği yere kadar camlarla idare etmek en doğrusu olacaktır.

7- Jantlar

İnce yanak lastik ve geniş jantlar yakıt sarfiyatınızı hissedilir ölçüde arttırır. Bu konuda da mümkün mertebe küçük jantlar kullanmak gerekiyor. Hatta hatta görsellik takıntınız yoksa kara jant ve jant kapakları daha uygun olacaktır.

8- Hava Teması

Aracınızın hava ile teması ne kadar artarsa, özellikle yüksek hızlarda daha fazla yakıt anlamına gelecektir. Örneğin bütün camları açık bir şekilde 120 km hız ile giden bir araba, aynı hızda giden camları kapalı olan aynı model bir arabaya nazaran daha fazla yakacaktır.

Aracım Çok Fazla Yakıyor Diyenler İçin 8 Tasarruf Önerisi
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*