Az Riskli Kredi Notu Ne Demek ve Ne Anlama Geliyor

Az Riskli Kredi Notu Ne Demek ve Ne Anlama Geliyor

Kredi notu kavramı; artık mali hayatımızın her noktasında bazen bir duvar gibi bazen de kurtarıcı bir can simidi gibi karşımıza çıkıyor. Kredi notu iyi olanlar için kredi notu bir can simidi olurken, kredi notu kötü durumda olanlar için ise maalesef aşılamayan bir duvar oluveriyor. Kredi notunun mucidi olan Findeks; tüketicileri risk düzeyi bakımından kredi notuna göre sınıflara ayırıyor. Kredi notuna göre tüketiciler; çok riskli, orta riskli, az riskli, nötr, vs. gibi gruplara ayırıyor. Daha önceden bu gruplardan size birkaçını tanıttığımız üzere; bu yazımızda da az risklii kredi notu ne demek ve ne anlama geliyor kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

Kredi Notu 0 ile 1900 Arası Değişiyor

Findeks kredi notu bilindiği üzere 0 ‘dan başlamakta ve 1900 ‘e kadar çıkabilmektedir. 0 ‘dan 1900 ‘e doğru çıktıkça kredi notu artmakta, bu da tüketicinin risk düzeyinin gittikçe azaldığı anlamına gelmektedir. Bu puantaj aralığında ise; belirli puan aralıklarına göre tüketiciler az önce de belirttiğimiz üzere çok riskli, az riskli, orta riskli, vs. Gibi gruplara ayrılmıştır. Az riskli kredi notuna sahip tüketicilerin kredi notu ise; 800 ile 1100 arası olduğu anlamına gelmektedir. Az riskli kredi notu grubundan sonra gelen grup ise “iyi” olarak adlandırılan gruptur. Bu grubun kredi çekme işlemleri daha kolay ilerlemektedir.

Az Riskli Kredi Notu Olanlar Kredi Çekebilir mi

800 ile 1100 Puan Arası Olanlar Az Riskli gruptaki tüketicilerin kredi çekebilmeleri bazı durumlarda mümkün olmayıp, bazı durumlarda ise mümkündür. Eğer az riskli gruptaysanız ve kredi notunuz 800 ‘lerdeyse bu durumda maalesef kredi çekme şansınız oldukça düşük olacaktır. Kredi çekebilmek için en azından 1000 kredi notuna ihtiyacınız vardır. Bunun altında olup kredi alabileceğiniz bankalar da bulunmaktadır. Ancak yine de bu bankaların sayısı az olacak, ayrıca bu bankalar genelde de diğer bankalara nazaran daha yüksek faiz oranları ile kredi tahsisi yapan bankalar olacaktır.

Nasıl Az Riskli Gruptan Çıkarım

Bunun tabii ki de bir yolu var; o da kredi notunuzu yükseltmek olacaktır. Kredi notunuzu yükseltmeniz ise; bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemeniz, hesabınızda bir miktar para bulundurmanız, mümkün mertebe kredi kartı borcunuzun asgari tutarı yerine tamamını ödemeniz, vs. Gibi taktiklerle olacaktır. Bu hususların yanı sıra yine bazı yöntemleri de uygulayabilirsiniz. Bunlara örnek olarak; bankadan otomatik ödeme talimatı vermeniz ve bu ödemeleri gerçekleştirecek kadar sürekli hesabınzıda para bulundurmanız, kredi kartınızı daha cüzi miktarda kullanarak sürekli limit bulundurmanız gibi konuları da deneyebilirsiniz.

Her şeyden evvel kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizden ziyade; işi en başından itibaren sıkı tutarak, kredi notunuzu düşerecek davranışlardan kaçınmalısınız. Bunlar arasında en önemlisi ise; bankalara olan borçlarınızı gününde ödemenizdir.

Az Riskli Kredi Notu Ne Demek ve Ne Anlama Geliyor
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde Findeks.com, kkb ve Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*