Bana kredi çıkar mı sorusuna verilebilecek 7 cevap

Bana kredi çıkar mı sorusuna verilebilecek 7 cevap

Daha önceden kredi çekmeyen ve yine bankalarla pek işi olmayan insanların bankalardan kredi kullanmaya karar verdiklerinde sürekli olarak bana kredi çıkar mı endişesini taşıdıklarını duymakta  ve görmekteyiz. Aslında bu konuda biraz gereğinden fazla heyecan yapılıyor. Bu kadarına gerek yok. Kredi başvurusunda bulunursunuz, kredini çıkar ya da çıkmaz. Hele hele bu devirde kredi başvuru imkanları o kadar çok artmışken sıradan hepsine başvurursunuz birisi illaki kabul eder. Kişi kendisine kredi çıkıp çıkmayacağını en iyi kendisi bilir diyebiliriz. Şimdi bana kredi çıkar mı sorusuna verilebilecek 7 cevap ile ilgili paylaşımda bulunalım.

1- Ödenmemiş Banka Borcu Varsa

İlk olarak kredi çıkmayacağının garantisini verebileceğimiz bir husus ile başlayalım. Başvurduğunuz banka haricinde herhangi bir başka bankaya günü geçmiş bir ödemeniz bulunuyorsa; hangi bankadan olursa olsun kredi çekmeniz imkansıza yakın bir şekilde zordur. Bunun istisnası olabilecek şey ise; belki borç transferi kredisi olabilir ancak bunun dışında mümkün değildir. Çünkü LKS ( Limit Kontrol Sistemi ) ‘den bu borçlar görülecek, kredi başvurusu yaptığınız banka da bu borcu gördüğü için size kredi vermeyecektir. Bankaya günü geçmemiş ya da gelmemiş borçlarınız ile ilgili herhangi bir problem olmayacaktır.

2- Kredi ve Kredi Kartı Borçları Gecikiyorsa

Sürekli kredi kartı borçlarınızı geciktiriyorsanız, yine aynı şekilde kredi ödemeleriniz de gecikiyorsa maalesef kredi başvurunuzun reddedilme ihtimali yüksektir. Dolayısıyla bu ödemelere dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu şekilde devam edenlerin kredi notu düşürülüyor.

3- Kredi Notu Düşükse

Kredi başvurularının reddedilmesinin aslında temel sebebinde kredi notunun düşük olmasını söyleyebiliriz. Kredi notunun düşüklüğüne sebep olan kriterler ise oldukça fazladır. Bunları ayrı bir başlık altında ayrıca incelemek gerekir. Ancak işin özünde bankalara karşı yapmış olduğumuz her yanlış hareket kredi notumuzu olumsuz olarak etkileyecektir.

4- Kredi Notu Sıfırsa

Kredi notu düşüklüğünün yanı sıra bir de kredi notunun sıfır olması durumu vardır. Bir kişinin kredi notunun sıfır olması demek bu kişinin daha önceden kredi kartı kullanmadığının, kredi kullanmadığının, kısacası banka ile pek fazla işi olmadığının bir göstergesi olup, bu nedenle kredi notu değerlendirilemediği için 0 verilmektedir. Maalesef bu kişilerin de kredi başvuruları reddedilebilmektedir. Böyle durumlarda hemen bir bankadan kredi kartı alıp, bu kredi kartını 1-2 ay kullanmak ve borçlarını zamanında ödemek çözüm olabilecektir.

5- Ödenmemiş Çek, Protesto Edilmiş Senet

Daha ticaretle meşgul olanları ilgilendiren bu mevzuda; ödenmemiş çekler, protesto edilmiş senetler de kredi alınmasına engel bir durumdur.

6- Kefillik

Eğer daha önce birisinin kredisine kefil olduysanız, bu durum kredi başvurunuzda karşınıza çıkacak ve size engel olabilecektir.

7- Esnek Banka Tercihi

Bankaların kredi konusunda kuralları birbirleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Eğer kredi notunuzun düşük olduğunu ya da kredi konusunda sıkıntılı olduğunuzu düşünüyorsanız esnek kuralları olan bankaları tercih etmek şansınızı artıracaktır.

Bana kredi çıkar mı sorusuna verilebilecek 7 cevap
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*