Banka Kredisi İle Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural

Banka Kredisi İle Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural

Yaklaşık 1,5 – 2 yıl kadar önce BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ) tarafından alınan ani bir karar sonrasında cep telefonlarına taksit yasağı gelmişti. Aslına bakıldığında, akıllı telefonların da piyasaya sürülmeye başlaması ile birlikte tamamen bir çılgınlık halini alan ve ithalat oranımızı her geçen gün yükselterek cari açığımızın yükselmesine neden olan bu cep telefonu satışlarının yavaşlaması adına doğru bir karar olduğu yönünde hak verilebilir. Çünkü durumu olan da olmayan da bütçesinin çok üzerinde akıllı telefon satın alma noktasına gelmişti. Konunun bu tarafını bırakarak, cep telefonu satışı yapan işletmelerin satışlarının düşüş yaşaması nedeniyle bu konuyu nasıl çözüme kavuşturduğuna bir bakalım. Bu işletmeler kişilere taksit yapamadığı için alternatif bir yöntem olarak, bu kişilere ihtiyaç kredisi tahsis etmek suretiyle artık telefon sahibi yapıyor. Telefon için kredi çekmek çoğumuza akıllıca bir iş gibi gelmese de epeyce bu yöntemi kullanan tüketici var. Ancak işin bazı püf noktaları var. Şimdi sizlere banka kredisi ile cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken 5 altın kuralı paylaşmaya çalışacağız.

İyi Karşılaştırma

İlk önce tabii ki de bize sunulan kredi tekliflerini iyi karşılaştırmak ve bununla birlikte bize önerilen bankalar haricinde de kredi teklifleri almak cebimiz adına en doğru karar olacaktır. Çünkü sonuçta toplam maliyet açısından ortaya çıkacak 100 TL ‘lik bir indirim bile 100 TL ‘nizin cebinizde kalması anlamına gelecektir. Küçük bile olsa bunları atlamamak gerekir.

Anlaşmalı Bankaları Tercih Etme

Çoğu teknolojik ve elektronik cihaz satan firmaların, bazı bankalarla anlaşma yoluna giderek daha kolay kredi tahsisi yaptığını görmekteyiz.  Bazen bu kredi teklifleri sadece kolay olmakla kalmayıp, daha cazip koşullara da sahip olabilmektedir. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz üzere bu konuda iyi bir kıyaslama yapmak gerekir. Özellikle sadece faiz oranlarına takılmayıp, toplam maliyetlere göre bir karar vermek gerekiyor.

Operatör Şirketlerinin de Tekliflerini Değerlendirme

Bu yarışa en son olarak operatör şirketleri de dahil olmuş durumda. Faturalara ilave etmek suretiyle taksitli telefon satışına başlayan operatör şirketlerinin de teklifleri oldukça cazip diyebiliriz. Vade süreleri de tıpkı krediler gibi uzayabiliyor. Muhakkak bunlara da göz atılmalı.

Fiyat Pazarlığı

Eğer kurumsal bir firma yerine bir esnaftan cep telefonu alıyorsanız, fiyat konusunda kıyasıya bir pazarlık yapınız. Çünkü siz telefonu peşin para ile alıyorsunuz. Peşin paranın gücü her zaman daha fazladır. Pazarlık konusunda elinizi güçlendirecektir.

Taksitli Nakit Avans Meselesi

Cep telefonu satıcılarının, taksit yasağı sonrasında müşterilerini yönlendirdiği bir diğer yöntem de nakit avans veya taksitli nakit avans çekmek suretiyle cep telefonu satışıdır. Ancak bu bazen daha maliyetli olabileceğinden,  bankaların ihtiyaç kredisi tekliflerini de değerlendirip, bunları kıyaslayıp ona göre karar vermek daha ekonomik bir karar vermek anlamına gelecektir.

Banka Kredisi İle Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*