Banka Mülakatlarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Banka Mülakatlarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ülkemizde saygınlığı ve geliri açısından iyi bir konumda olan işlerden birisi de bankacılıktır. Bankacı olmak için üniversite mezunu olmak ( nadir de olsa lise mezunları da kabul edilebilmektedir ) gerekmektedir. Devlet bankaları için KPSS sınavına girmek gerekmekte, özel sermayeli bankalar ise kendi sınavlarını yapmaktadır. Sınavlara girildikten sonra da mülakat aşaması gelmektedir. Aslına bakıldığında bankacı olabilmek için en son ve en önemli aşama burasıdır. Bizler de bu yazımızda banka mülakatlarında neler dikkat etmek gerekir sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kıyafet ve Dış Görünüm Çok Önemli

Tabii ki ilk maddemiz kıyafet ile başlayacaktır. Dış görünüm çok önemli bir kavramdır. Aslına bakıldığında dış görümün insanlar üzerinde bu kadar etkisinin olması doğrumudur tartışılır ancak gerçek budur. Erkekler için güzel bir takım elbise, uyumlu bir gömlek, kravat, saç traşı , vs. tam bir şekilde, bayanlar için de aynı şekilde zarif ve resmi bir takım giyip, bakımlı bir şekilde mülakatlara katılmak her zaman sizi ön sıralara taşıyacaktır.

Mimikler ve Beden Diline Dikkat

Karşınızdaki kişilerin bu işin uzmanı olduğunu unutmayın. Dolayısıyla sadece konuşmalarınıza bakmayacaklar. Konuşmalarınızın yanında beden dili, mimikleriniz her şey takip altında olacak. Dolayısıyla bunları da kontrol etmelisiniz. Gerekirse bu konuda son birkaç gün ayna karşısına geçerek alıştırma bile yapabilirsiniz.

Konuşmada Akıcı Olun

En azından size sorulacak kendinizi tanıtın sorusuna akıcı bir cevap verebilmek için biraz bu konuda alıştırma yapın. Cümle kurarken kendinize olan güveninizi karşı tarafa yansıtın. Kararsız ve endişeli durmayın.

Heyecan Yapmayın

Heyecan yapmanın size bir yararı olmayacak. Bu nedenle rahat olun çünkü bu size daha çok yardımcı olacaktır. Sonuç itibariyle bir mülakat; içerir gireceksiniz size sorulanlara cevap verecek ve çıkacaksınız, hayatın sonu değil. Rahat olun, bu rahatlığınızı karşı tarafa da hissettirin.

Bilginizin Ölçülmesinden Ziyade Hal ve Hareketleriniz Ölçülecek

Mülakatın asıl amacının bilgilerinizi ölçmek olmadığını unutmayın. Bilgileriniz zaten yazılı sınav ile ölçüldü ve bu konuda kendinizi kanıtlayarak mülakata geldiniz. Burada asıl amaç sizin hal ve hareketlerinizi, tepkilerinizi ölçmek. Bu nedenle sorulan soruları bilemediğinizde moralinizi bozmayın ve bilmediğiniz bir soru ile karşılaştığınızda şu an anımsayamadım diyerek cevap verin.

Banka Mülakatlarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*