Bankacı Olabilmek için Hangi Bölümler Kaç yıl Okunmalıdır?

Bankacı Olabilmek için Hangi Bölümler Kaç yıl Okunmalıdır?

Bankacı Olabilmek; Ülkemizden en popüler mesleklerden birisi de bankacılıktır. Üniversiteden mezun olan her genç bankacı, memur olmanın hayalini kurar. Maalesef çoğu gencimiz gerekli kapasiteye sahipken; bankacı olmak için ne yapmak gerekir, ilanları nereden takip edilmelidir, bankacı olmak için hangi bölümler kaç yıl okunmalıdır gibi konularda bilgi eksikliği olması nedeniyle bu hayalini gerçekleştiremez. Bu yazımızda bankacı olmak isteyen herkes için gerekli olan bilgileri kısaca paylaşmaya çalışacağız.

Bankacı Nasıl Olunur?

Öncelikle; bankacı olmak için üniversite mezunu olmak gerektiğini bir kenara not edelim. Hatta bunu bir seviye daha yukarı alarak lisans mezunu olunmasının, bankalardaki açık pozisyonları ve iş ilanlarını göz önüne aldığımızda % 90 civarında gerekli olduğunu da hatırlatalım. Ancak bu iki durumun istisnaları olarak; bankalar tarafından özellikle satış konusunda deneyimli, diksiyonu iyi olan kişiler arasından satış kadroları için lise mezunu kişiler bile değerlendirilebilmektedir. Ancak az önce de değimiz gibi bu istisnadır, bu şartlara sahip adaylardan yapılan alım sayısı oldukça azdır.

Bankacı olmak için lisans mezunu olmak çok önemlidir dedikten sonra gelelim hangi bölümlerden mezun olmak gerektiğine… Bankacı olabilmek için üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerine bağlı bölümlerden herhangi birisinden mezun olmanız yeterli olacaktır.  Bunlara örnek olarak; iktisat, işletme, çalışma ekonomisi, maliye, uluslar arası finans, ekonometri, finansal ekonometri, vb. gibi bölümleri sayabiliriz. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ‘nin yanı sıra Hukuk Fakültesi mezunları da bankalara uzman/müfettiş olarak işe girebilmektedir.

Her ne kadar bankacı olmak isteyen adaylar arasında; önlisans mezunu adayların şansı lisans mezunlarına göre düşükte olsa; bankacı olmak için mezun olunması gereken önlisans bölümlerine de bir göz atalım. Bankacı olmanıza imkan veren önlisans bölümlerine örnek olarak; Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Dış Ticaret, Dış Ticaret, Banka ve Sigorta Yönetimi bölümlerini sayabiliriz. Önlisans mezunlarına küçük bir tavsiyede bulunmak gerekirse; mevcut önlisans diplomalarının yanına, Açıköğretim Fakülteleri (ki son yıllarda sayıları epeyce artmıştır) sayesinde tamamlayacakları lisans diplomasını da ilave etmeleri ile birlikte, bankacı olma yolunda muhakkak daha fazla avantaj elde edeceklerini unutmamaları gerekir.

Bankacı Olabilmek için Hangi Bölümler Kaç yıl Okunmalıdır?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bankacı Olabilmek için Hangi Bölümler Kaç yıl Okunmalıdır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

*