Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümleri Okumak Gerekiyor

Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümleri Okumak Gerekiyor

Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümleri Okumak Gerekiyor
Türkiye ‘de kurumsallık denilince akla gelen ilk kurumlardan birisi de tabii ki bankalardır. Böyle olunca da kurumsal bir firmada herkes çalışmak isteyeceğinden, bankalara çok fazla rağbet olmaktadır. Bankacılık mesleğinin tercih edilme sebepleri arasında sadece bankaların kurumsal işletmeler olması bulunmuyor. Maddi imkanlar, sosyal haklar, ikramiyeler, görevde yükselme imkanları, vs. gibi birçok avantajlı durumun olması da etkili. Bu yazımızda sizlere bankacılık mesleği ile ilgili genel bilgi paylaşımında bulunarak; bankacı olmak için hangi bölümleri okumak gerekiyor kısaca izah etmeye çalışacağız.
Diploma Her Pozisyon İçin Şart Değil
Bankacı olmak isteyen kişilerin illaki üniversite mezunu olmasına gerek yok. Dışarıdan bakıldığında çok ciddi bir eğitim almak gerekiyor gibi dursa da; bazı pozisyonlarda adayın yetenekleri ve daha önceki kariyeri daha ağır basabiliyor. Özellikle satış pozisyonlarında lise mezunu adaylar da işe kabul edilebiliyor. Tabii ki bu konuda satış ile ilgili yetenekli olmak gerekiyor. Ayrıca güvenlik görevlisi ve meydancılık gibi işler de için üniversite diploması şartı bulunmuyor.
Bazı Pozisyonlar İçin Eğitim Durumuna Bakılabiliyor
Özellikle üst düzey pozisyonlar için eğitim durumu önem arz edebiliyor. Bunun için özellikle finans alanında yüksek lisans yapmış olmanız muhakkak size büyük bir artı katacaktır. Tabii ki bunun yanı sıra yabancı, ilave eğitimlerin de rolü olacaktır.
Hangi Bölümler Okunmalı
Lise mezunları açısından durumu ele alacak olursak ticaret lisesi mezunları muhakkak biraz daha şanslı olacaktır.
Önlisans eğitimi almayı düşünen adaylar için ise, bankacılık ve sigorta, dış ticaret, bankacılık, vs. gibi bölümlerin okunması tercih sebebi olacaktır.
Üniversite mezunları için ise; iktisadi ve idari bilimleri fakültesindeki çoğu bölüm bankacı olabilmek için yeterlidir. Genelde bunlar; uluslar arası ticaret, iktisat, işletme, işletmecilik, maliye, çalışma ekonomisi, finans, kamu yönetimi, vs. gibi tüm bölümleri sayabiliriz.
Yüksek lisans yapacaklar ise; daha çok bankacılık ile ilgili konularda yüksek lisans yapmaları halinde şansları daha da artacaktır.
Bankalarda Çalışılabilecek Pozisyonlar
Meydancı
Geri hizmet işlerini gerçekleştiren görevlilerdir. Evrak taşıma, temizlik, çay ikramı, vs. gibi görevleri vardır.
Güvenlik Görevlisi
Bankada asayişin sağlanması ile görevlilerdir. Silah taşıdıkları için silah tazminatı almakta ve bu nedenle de maaşları biraz daha fazla olabilmektedir.
Banko Görevlisi
Bankacılık işlemlerinin ilk başladığı görevdir. Herkes genelde kariyerine burada başlar.
Bireysel Müşteri Temsilcisi
Banko görevlisinin bir üst versiyonudur. Sıçrama yapabilmek için iyi bir pozisyondur.
Kurumsal Müşteri Temsilcisi
Kurumsal müşterilerle ilgilenen departmandır. Yoğundur ama yine yükselme konusunda göz önünde olan departmanlardandır.
Satış Departmanı
Banka ürünlerinin satışının gerçekleştirildiği birimler olup, her zaman göz önündedir. Burada başarılı olunması demek her zaman ileriye yönelik artı puandır.
Müfettiş – Müfettiş Yardımcılığı
Bankaların teftişleri ile ilgilenen görevlilerdir. Şube müdürlüklerine geçişleri kolaydır. Yardımcı olarak başlanmakta sonradan müfettiş ünvanı alınmaktadır.

Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümleri Okumak Gerekiyor
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*