Bankacılar Gelecekte İşsiz Kalır mı

Bankacılar Gelecekte İşsiz Kalır mı

Teknolojinin sürekli olarak devrim niteliğindeki yenilikleri sayesinde her geçen gün iinsana olan bağımlılık azalıyor diyebiliriz. Özellikle iş dünyasında bazı sektörlerde ise bunun daha fazla hissedildiğini söyleyebiliriz. Bilgisayar programları, makineler, robotlar, vs. Birden fazla kişinin yapabileceği işi tek başına yapabiliyor hale geldi. Bu konuda en çabuk gelişen sektörlerden birisi de bankacılık sektörü. Sürekli olarak otomatik sistemler geliştiriliyor. Bunun sonucunda da insana olan bağımlılık bankacılıkta her geçen gün azalıyor. Bankacılar gelecekte işsiz kalır mı sorusu hemen akıllara geliyor. Dilerseniz konuyu biraz daha etraflıca ele alalım.

Teknoloji ve Bankalar

Bankaların son 5 – 10 yılına bakıldığında teknolojik anlamda gerçekten çağ atladığını söyleyebiliriz. İnternetin kullanımını daha fazla yaygınlaşması, bununla birlikte bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık platformlarını devreye sokması ve her geçen gün bunları da geliştirmeye devam etmesi, bankalardaki yoğunluğu ciddi ölçüde düşürmüş durumda. Şimdi bankaya gelenler daha çok internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanmayan ya da kredi başvurusu gibi işlemler için gelenlerden oluşuyor. Gerçi kredi başvurusunda bile artık çoğu banka işi online kredi olayına sokmuş durumda. Online kredide banka kredi başvurunuzu alıyor, bunun karşılığında kredinizin onaylanması ile birlikte direkt olarak parayı hesabınıza yatırıyor. Siz de paranızı kullanmaya başlıyorsunuz. Sayfalarca kredi sözleşmesi imzalamak zorunda kalmıyorsunuz.  İnternet üzerinden yapacağınız onaylarla işlemler tamamlanıyor.

Şube Sayıları Azalıyor

Bankaların çoğu; internet bankacılığı ve mobil bankacılığın hayata geçişi sonrasında şube sayısında daha kontrollü davranıyor diyebiliriz. Çoğu bankanın açtığı şube sayısı eski rakamlara nazaran çok daha az seviyede. Belki de ileride bankalar sadece göstermelik olarak bazı yerlerde bir iki şube bırakacak ve şubelerin çoğu teker teker kapanacak. Tabii ki şubelerin kapanması ile birlikte buralarda çalışan personele de ihtiyaç olmayacak. He ne kadar sistemler hep otomatik sistemlere kayıyor ise de; insana olan ihtiyaç elbette bitmeyecektir. Ancak en azından insana olan bağımlılığın azaldığını söyleyebiliriz. Bunun sonucunda da önümüzdeki yıllarda bankacılar işsiz kalabilir diyemesek de en azından bankalara olan personel alımı daha da yavaşlayabilecektir diyebiliriz.

Bankacılar Ne Yapacak

Sonuç itibariyle her şey robotlaşsa ya da bilgisayarlar üzerinden hallediliyor olsa da; yine de insana olan ihtiyaç bir şekilde devam edecektir. Bu bilgisayarların ya da robotların da insanlar tarafından kullanılmasına devam edilecektir. Bu nedenle az önce de söylediğimiz üzere bankacıların işsiz kalacağı, işlerden çıkarılacağı anlamı taşımayacaktır. Ancak bu geçiş süreci ile birlikte bankalar personel alımı konusunda daha nitelikli kişiler arayabilecektir. Tabii ki  bunların sayısı da eski alımlara nazaran daha düşük olabilecektir. Bankacılık oldukça popüler bir meslek, bu popülerliğini önümüzüdeki yıllarda da koruyacaktır. Bahsettiğimiz işlerin Türkiye ‘de tam anlamıyla yaşanabilmesi için en azından bir on sene daha geçmesi gerektiğini de söyleyebiliriz.

Bankacılar Gelecekte İşsiz Kalır mı
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*