Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Vermez

Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Vermez

Bankalardan bugüne kadar kredi çekmeyen ve bu konuda daha önce herhangi bir girişi olmayan tüketicilerin; özellikle ihtiyaç kredisi konusunda yanlış bildikleri birşey vardır. O da ihtiyaç kredilerinde vade süresinin 60 ay olduğu yönündedir. Ancak bu maalesef doğru değildir. Çünkü bankalar 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi vermez. Bunun asıl sebebi ise devlet tarafından yapılan kanuni düzenlemelerin bu yönde olmasıdır. Kaldı ki; yakın zamana kadar bırak 60 ayı vadeyi 48 ay vadeye bile müsaade edilmezken, EKK ( Ekonomi Koordinasyon Kurulu ) tarafından kredi kartı borç yapılandırması ile birlikte yapılan düzenlemelerde bu husus da ele alınmış ve tekrar ihtiyaç kredisinde vadeler 48 aya çıkarılmıştır.

Bankaların 60 ay vadeli kredi verdiğine dair beklentiler; tüketiciler arasında dolaşan yanlış bilgiler nedeniyle kaynaklanmaktadır. Özellikle esnaflar için verilen ticari krediler bu konuyla karıştırılmakta sonucunda da bu tarz yanlış anlaşılmalar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra konut kredisinin vade sürelerinin uzun olması da yine kafa karışıklığına neden olabilmektedir.

Aslına bakıldığında bankalar da 60 ay vade ile ihtiyaç kredisi vermek isteyecektir. Bunun sebebi ise; bankaların uzun vadelerde tüketiciden daha fazla faiz ödemesi almasıdır. Bankanın 48 aylık vadede alacağı faizle, 60 aylık vadeden alacağı faiz arasında hatırı sayılır bir fark olacaktır. Hele hele çekilen kredi miktarı yüksek meblağlı ise bu durumda bu fark daha da artacaktır.

Bankalar her ne kadar vermek istese de az önce de belirttiğimiz üzere bu konuda devlet tarafından yapılan düzenlemeler, ihtiyaç kredisindeki vade süresini 48 ay olarak belirlediği için bankalar istemesi bir önem arz etmeyecek, 48 ayın üzerinde vadelerle ihtiyaç kredisi vermeleri mümkün olmayacaktır.

48 Ay Üst Sınır

Yeri gelmişken şu hususu da belirtmek gerekiyor. İhtiyaç kredilerinde söylemiş olduğumuz 48 ay vade sınırı, devlet tarafından belirlenmiş olan üst sınırdır. Bankalar bu sınırı da uygulamak zorunda değil. İsteyen bir banka sadece 24 ay vadeli ya da 36 ay vadeli de ihtiyaç kredisi verebilir. 48 ay vade ile vermek zorunda değildir. Bu konuda konut kredisinde de taşıt kredisinde de aynıdır. Bankalar devlet tarafından kredilerdeki vade süresi için belirlenen üst sınırdan fazla vade yapamayacaktır, ancak bu vadeyle kredi vermek zorunda da değildir. Kaldı ki bazı bankalar özellikle yüksek meblağlı kredilerde kendi risk analizleri ve politikaları gereği 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi vermektedir.

Yine bankaların konut kredisi tekliflerine baktığımızda; bazı bankalar vade süresini 120 ay, bazı bankalar 180 ay, bazıları 240 ay bazıları ise 300 aya kadar uzatabilmektedir.

Ancak ister ihtiyaç kredisi ister taşıt kredisi ya da konut kredisinde olsun; bu sınırlamalar dönemsel olarak değişmektedir. Bu noktada devlet tarafından yapılacak basit bir düzenleme ile bu konular çözüme kavuşturulmaktadır.

Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Vermez
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*