Bankalar Şubelerine Personel Alırken En Çok Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar Şubelerine Personel Alırken En Çok Nelere Dikkat Ediyor?

Üniversite okuyan çoğu öğrencinin ve işsiz gençlerimizin hemen hemen hepsinin hayalleri arasında bankacı olmak illaki vardır. Gerek sosyal statüsü ve gerekse gelir imkanları ile herkesi cezp etmektedir.  Bankacı olmanın da belli başlı şartları ve yolları vardır. Daha önceki birçok yazımızda bankacı olmak isteyenlere önerilerde bulunmuştuk. Bu yazımızda ise sizlere; bankaların personel alırken en çok nelere dikkat ettiği konusunda bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

İlk olarak kamu bankalarını ele alacak olursak; bilindiği üzere bu bankalara girmek için öncelikle KPSS sınavına girmeli ve bu sınavdan en az 70 puan almalı (genelde 70 bile yetersiz gelebilmektedir), daha sonra ilgili banka tarafından düzenlenen kurum içi sınava katılmalı, bu sınavda da başarılı olunmalı ve son olarak mülakattan da yeterli puan almak gerekmektedir. Özel bankalar için de süreç benzer şekilde olup, sadece KPSS şartı aranmamaktadır. Genel olarak kalan süreç ise aynıdır.

Basamak basamak sırasıyla tüm süreci inceleyelim. KPSS ‘de aranan yüksek puan şartı, kurum içi sınavlar göz önüne alındığında; bankaların özellikle zeki, hızlı düşünme yeteneğine sahip, konusunda bilgili kişilere işe almak istediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.  İkinci etapta da mülakatı değerlendirdiğimizde; gereke sorulan sorular olsun ve gerekse mülakat heyetinin adaya karşı olan davranışları olsun, bizlerin yine nasıl bir aday arandığı konusunda fikir sahibi olmamızı sağlamaktadır.

Sonuç itibariyle işe alınacak adaylardan büyük biri bölümü; bankolarda çalışacak ve vatandaşlarla muhatap olacaktır. Bu nedenle bilgi olmanın, hızlı düşünebilmenin yanı sıra ikili ilişkiler konusunda da yetenekli olması, sabırlı olması gerekmektedir. Olası bir olumsuzluk anında olaya müdahale edebilmeli, müşteriyi sakinleştirebilmeli, böyle olaylardan sonra bile müşterinin bir şekilde bankadan memnun ayrılmasını sağlayabilmelidir. İşte o kadar sınav, KPSS şartı, vs. ‘den sonra mülakat yapılmasındaki amaç budur. Her ne kadar süre kısa olsa da; bu konuda uzman kişilerin sizlerle yapacağı kısa konuşmalar sonrasında karakteriniz hakkında biraz olsun bilgi sahibi olup, adaylar arasından seçimlerini buna göre yapmaktadırlar.

Bankaların işe alırken adaylarda aradığı diğer bazı hususlarda şöyledir. Daha önceden Türk Ceza Kanunu ‘nda belirtilen yüz kızartıcı herhangi bir suç işlememek, temiz bir sicile sahip olmak, mesleğin gereklerini yerine getirmek için ilgili sağlık koşullarını taşımak, vs. bazı şartlar daha  olacaktır.

Yine bankalar tarafından, görevin gereklerine göre adaylarda ekstra bazı özellikler de aramaktadırlar. Bunlara da örnek verecek olursak; ehliye, bazı sertifikalar, vs. gibi hususları sayabiliriz.

Bankaların sadece erkek adaylar için aramış olduğu şart olan askerlik şartını da unutmamak gerekir. Bankaların genel olarak erkek adaylardan istediği askerliğini yerine getirmiş olmak ya da askerlikle ilişiği olmamak şeklindir. Kafa karıştıran bir konu olan “askerlikle ilişiği olmamak” teriminin anlamı asker kaçağı olmayan kişi anlamına gelmektedir. Yani askerliğini kanuna uygun şekilde tecil ettirenler de bu şartı taşımış olacaktır.

Bankalar Şubelerine Personel Alırken En Çok Nelere Dikkat Ediyor?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan En Hızlı Kredi Başvurusu Yapılabilen En İyi 5 Banka başlıklı makalemizde En Hızlı Kredi, En Hızlı Kredi veren bankalar ve en kolay kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*