Anasayfa / Bankalar / Bankalara Borçlar Ödenmezse Ne Olur?

Bankalara Borçlar Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçları için kredi çeken veya ihtiyacına göre kredi kartı kullanan vatandaşlarımız kullanmış oldukları bu meblağlara karşılık bankalara borçlanmaktadırlar. Bankalara borçlanan vatandaşlarımız her ay düzenli olarak kullanmış oldukları kredi veya kredi kartı ürününe karşılık olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. Bu ödemeleri zamanında yapmayan banka müşterileri için bir takım idari ve yasal takipler başlatılmaktadır. Bu takipleri de dikkate almayan vatandaşlarımız var olan borçlarına karşılık olarak hapis cezalarına varana kadar çeşitli muameleler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Peki, bankalara olan borçlar ödenmezse borçlar ne olur nereye devredilir? Bu sorunun yanıtı yine bankalar tarafından müşterilerine verilmektedir. Bankalar kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerinden doğan borçlarını bankalara belirlenen sürelerde ödemedikleri takdirde banka dışı kuruluşlar ile muhatap olabilirler.

Bankalar kendilerine borçlanan müşterileri için çeşitli yollara başvuru yaptıktan sonra ödenmeyen borçlarını satılığa çıkarmaktadırlar. Evet, yanlış duymadınız! Bankalar kendilerine borçlanan ve ödeme yapmayan bireysel ve ticari müşterilerinin borçlarını çeşitli varlık yönetim şirketlerine satış yapmaktadırlar. Bankaya olan borçlar doğrudan ihale usulü ile satışa sunulmaktadır. Ülkemizde finans sektöründe hizmet veren varlık yönetimi şirketleri, kendi ekonomik faaliyetlerini sürdürme adına bankaların kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi alacaklarına karşılık borçları satın alarak kendileri tahsil etmektedirler. Bu şirketler ülkemizde 7-8 civarında olup her ihalede genellikle bu şirketler yarışmaktadır. Bankalara olan borçlar ödenmezse banka tarafından borçlar varlık yönetimine satılmaktadır.

Ülkemizde hizmet veren Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile birlikte birkaç banka mevcut alacaklarına karşılık borçları varlık yönetimlerine devretmiştir. Bankanın alacaklarının satışa sunulması ile birlikte bankaya borçlu olan banka müşterileri de artık muhatap olarak satışı yapılan varlık yönetimi ile iletişim halinde olması gerekmektedir. Varlık yönetimleri satın almış oldukları borçları icra yolu ile tahsil ettikleri gibi aynı zamanda borçluları avukatlar aracılığı ile de uyarı yapmaktadır. Bankalara olan borçların faizleri ne olur? Banka müşterilerinin bankaya olan borçları herhangi bir değişiklik göstermeden aynı faiz oranları üzerinden varlık yönetiminde de devam etmektedir. Yani sizin herhangi bir şekilde borcunuzu ödememeye devam etmeniz durumunda faiz oranlara imzalamış olduğunuz sözleşmedeki faiz oranları ile devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma2 Garanti Bankası İnternet Şifresi Alma3 İnternet Bankacılığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*