Bankalardan konut kredisi alırken neden çok faiz ödenir

Bankalardan konut kredisi alırken neden çok faiz ödenir

Türkiye ‘de Mortgage sisteminin yani kira öder gibi ev sahibi olma sisteminin işlemeye başlaması ve bunun sonucunda da uzun vadeli konut kredilerinin ortaya çıkması ile birlikte; inşaat sektörü ve konut satışları adeta bir patlama yaşadı. Konut satışlarının patlaması ile birlikte ülkemizde konut fiyatları da hatırı sayılır şekilde arttı. Evi olmayan herkes bu cazip koşullar altında bir şekilde ev sahibi olmaya çalışıyor. Ancak konut kredisi çekerken insanları en çok iten konu ise; neredeyse çekilen rakamın iki katı kadar faiz ödemesi yapılıyor olması. Aslına bakıldığında tüketiciler bu konuya pek bir cevap veremiyor ve sebebini de merak ediyor. Bu konuyu aydınlatmak adına bu yazımızda sizlere; bankalardan konut kredisi alırken neden çok faiz ödenir sebeplerini anlatmaya çalışacağız.

Vade Süresi

Konut kredisinde çok fazla faiz ödenmesinin sebeplerinin başında uzun vade süresi geliyor. Vade süresi uzadıkça konut kredisi çeken kişinin ödeyeceği faiz miktarı da otomatik olarak artıyor. Çünkü aldığımız paranın miktarı üzerinden aylık olarak faiz alındığı için; vadeye eklenecek her ay ya da yıl bizim daha fazla faiz olarak geri dönüyor. Konut kredilerinde de vade süreleri artık günümüzde 240 ay hatta hatta 300 aya kadar çıkabildiği için ortaya çok ciddi faiz maliyetleri çıkıyor.

Çekilen Kredi Miktarı

Konut kredilerinde fazla faiz alınmasının bir diğer ana sebeplerinden birisi de; konut kredisi çekerken genelde çoğu tüketicinin çok fazla miktarda kredi çekmesidir. Örneğin; 250 bin TL değerinde bir ev alacak kişi 200 bin TL ‘ye kadar kredi çekebilmektedir. Böyle bir krediyi hele hele bir de 240 ay ya da daha uzun süreli bir vade ile almanız durumunda maalesef çok fazla faiz ödemesi ortaya çıkacaktır.

Bankaların Faiz Oranları

Bankaların; ister ihtiyaç kredisi olsun ister konut kredisi olsun isterse de taşıt kredisi olsun; hepsinde genelde kullandıkları bir prensipleri bulunuyor. Bu prensipte; genel itibariyle daha kısa süreli vadelerde daha az faiz oranı uygulanırken, daha uzun vadelerde ise faiz oranları artırılabiliyor. Eğer çektiğiniz kredi konut kredisi gibi yüklü miktarlarda çekilen bir krediyse; bu durumda çok küçük bir faiz oynaması bile yekün hesapta ciddi farklara sebebiyet verebiliyor. Bu da ödenen faiz miktarının daha da artmasına neden oluyor. Dolayısıyla konut kredisi çekmeden önce özellikle banka faizlerini iyi kıyas etmek, hatta hatta faiz oranları ile birlikte toplam maliyetlere göz atmak ve buna göre bir karar vermek gerekiyor.

Buraya Dikkat

Vade süresinin uzun olmasından dolayı fazla faiz ödenmesi konusunda her ne kadar çok fazla yazıp çizsek de; ev alma yolunda konut kredisi kullanacakların, sırf daha erken borcum bitsin ve daha az faiz ödeyeyim mantığı ile ödeyemeceği aylık taksitlere girmesi de doğru olmayacaktır. Aksi halde bu ödemeler altında kişi ezilecek, sonrasında ise borcunu ödeyememeye başlayacaktır ki; bu daha tehlikelidir, aman dikkat …

Bankalardan konut kredisi alırken neden çok faiz ödenir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*