Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar

Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar

Dünyada son 4 – 5 yıldır yaşanan bir fırtına var ki adı Bitcoin. Kısa adı BTC olan bitcoin ile her geçen gün çok daha fazla şey yazılıyor, çiziliyor. Ancak vatandaşlar ve yatırımcılar Bitcoin ‘in ne olduğu konusunda çok fazla bir bilgiye sahip değil. Bizler de bu yazımızda sizlere Bitcoin ‘i tanıtarak; Bitcoin nedir ne işe yarar kısaca anlatmaya çalışacağız.

Bitcoin Nedir

Açık kaynak kodlu bir şekilde yazılmış olan ve Satoshi Nakamoto isimli bilgisayar uzmanı tarafından geliştirilen Bitcoin; günümüzün dijital para birimidir. Blockchain adlı teknolojiyi kullanan Bitcoin; kısa süre içerisinde dünya genelinde çok ciddi talep görmüştür. Çoğu firma Bitcoin ile ödeme dahi kabul eder hale gelmiştir. Şu an için 1 Bitcoin = 930 Amerikan Dolarıdır.

Bitcoin Ne İşe Yarıyor

Bitcoin her şeyden önce artık bir para birimi ve para birimi olduğu için alışverişlerde kullanılabiliyor. İrili ufaklı birçok işletme ile büyük e-ticaret siteleri arasından ödeme işlemleri için artık bitcoin kabulü bile başladı. Bitcoin bir dijital para birimi olmasının yanında aynı zamanda bir teknoloji de diyebiliriz. Ve bu teknoloji de her geçen gelişmeye de devam etmekte. Bitcoin ‘in teknolojisi; dünyanın diğer ucuna çok kısa sürede para göndermeye yarayan bir Blockchain sistemi ile de bağlantılıdır. Bunun yanı sıra Bitcoin ile Blockchain sisteminin üzerinden para transferlerinin takibi zor hatta imkansıza yakın olduğunu da söyleyelim. Ancak takibinin zor olması nedeniyle Bitcoinin illegal para transferleri konusunda da kullanıldığı belirtiliyor. Bu nedenle de bazı ülkeler de bitcoin konusunda daha mesafeli hareket ediyor.

Bitcoin Ne Kadar Değerlendi

Bitcoin 2016 yılına 246 dolar sevilerinden girmiş, Haziran ayında 455 doları görmüş, Temmuz ayında 689 dolara çıkmış sonra kısa bir gerileme sürecinin ardından Kasım ayında tekrar 735 dolara çıkmıştır. 2017 Ocak ayında 1100 dolar seviyelerini test eden Bitcoin şu an için 930 dolar seviyelerinde seyretmektedir. Bitcoin satın almanın yanı sıra mining denilen madencilik yöntemleri ile de kazanılabilen bir paradır.

Daha da Artar mı

Bitcoin ‘in fiyatı 1000 dolar seviyesini de aşında ister istemez herkesin merakla takip ettiği bir değer haline geldi. Herkes bir şekilde az miktar da olsa bitcoin almaya çalışıyor. Böyle olunca dünya genelinde bitcoinin fiyatı yine artış gösteriyor. Şubat ayı başı itibariyle tekrar 1000 dolar sınırını test eden bitcoin için Bitcoin yatırımcılarının bu yılki tahminleri ise 2000 dolar olarak gözüküyor. Belki de konuyu duygusal baktıkları için böyle bir beklenti içerisinde olabilirler ancak yine de bitcoinin artık dünyanın bir gerçeği olduğunu ve fiyatının da artacağını bir şekilde kabul etmek gerekiyor. Kaldı ki bitcoinin altında bulunan paraların bile değerleri ciddi miktarda artıyor. Dijital para dünyası her geçen gün daha da gelişiyor.

Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*