Borsada Kazanmak İsteyenlerin Uyması Gereken 7 Altın Kural

Borsada Kazanmak İsteyenlerin Uyması Gereken 7 Altın Kural

Her ortamın kendisine göre bazı kuralları olduğu gibi borsada da aynı durum geçerlidir. Bu kuralları bilmek sadece yetmeyecek, uygulamak da gerekecektir. Şimdi siz değerli okurlarımız için bu yazımızda borsada kazanmak isteyenlerin uyması gereken 7 altın kuralı paylaşmaya çalışacağız.

Borsada kazanmak isteyenlerin ilk bilmesi gereken şey; borsada analizin ne kadar önemli olduğudur. Yani etraftan duyulacak bir iki haberle ya da bir ekonomi uzmanının yazdığı bir makaleyle yatırım yapılmaz. Tabii ki alanında uzmanlaşmış ekonomistlerin yazılarını okumak faydalıdır ve kesinlikle yapılması gerekir ancak; bu sadece bu veriler ışığında yatırım yapmanın doğru olduğu anlamına da gelmemektedir. Analiz yaparken; biraz daha alnınızı daraltmanız ve belli bir sektörde ihtisas yoluna gitmeniz daha sağlıklı ve sonuç odaklı veriler almanızı sağlayacaktır.

  • Kendinizi Test Etmek İçin Borsa Oyunları

Borsa piyasasının herkese göre bir ortam olmadığı söyleyelim. Heyecanlı, duygusal, fevri hareket eden ve tezcanlı kişiler için borsa uygun değildir. Ya bu duygularınıza gem vuracaksınız ya da borsadan uzak duracaksınız. Çünkü borsadan para kazanmak; aceleye gelmez, duygusallığa hiç gelmez. Borsa sakin, serin kanlı ve aklıyla hareket eden kişilerin kazanma ihtimalinin daha yüksek olduğu bir plaftormdur. Kendinizi borsa test etmek için para kaybetmek yerine kesinlikle bu konuda hazırlanmış olan borsa oyunlarını deneyebilirsiniz. Bunun yanı kendiniz de sanal bir parayla işlem yapar gibi notlarınızı tutup, sonuçta ne kadar kâr ve zarar ettiğinizi hesaplayabilirsiniz. Gerçek para ile yatırıma başlamadan bu yöntemleri muhakkak denemelisiniz.

  • Kullandığınız Tekniği ve Artı – Eksilerinizi Tespit Edin

Söylediğimiz deneme ve piyasaları öğrenme sürecinden sonra; en azından kendinize ait eksik yönleri ve artı yönleri göreceksiniz. Özellikle Eksilerinizi iyi öğrenin, bu noktalardan size zarar gelebilme ihtimali olan eğilimleri gidermeye çalışın.

  • Yatırım Planı Oluşturun

Analizleri yaptınız, kendinize sektör seçtiniz, denemelerinizi de yaptınız.. Artık yatırım planı yapmalısınız. Borsadan en çok kazanan insanların bir yatırım planı çerçevesinde hareket ettiklerini biliyor muydunuz ?

  • Aklınız Her Zaman Duygularınızın Önünde Olmalı

Borsada duygusallığa yer olmadığını; daha önceki bir çok yazımızda da söylediğimiz üzere bu yazımızda da söyleme gereği duyuyoruz. Çünkü bu noktada kaybeden borsa yatırımcısı çok oluyor. Aman dikkat…

  • Zarar Bile Edecek Olsanız Çıkılması Gereken Pozisyonda Ayrılın

Borsa ile işlem yaparken bazı durumlarda zararına bile olsa çıkmak gerekebilir. Çünkü mevcut gidişata göre elinizdeki hissenin daha da düşme ihtimali varsa; ne de olsa çıkar diye beklemek belkide sizi daha çok zarara sokacaktır. Dolayısıyla yeri geldiğinde zarar da edebilirsiniz, çıkılması gerektiği noktadan o hisseden çıkın ve arkanıza bakmayın.

  • Belirli Periyotlarda Ara Verin

Kazansanız da kaybetseniz de borsada muhakkak belirli periyotlarda aralar verin. Çünkü borsa da gerçek anlamda kişiyi yıpratan ve yoran bir yatırım çeşididir.

Borsada Kazanmak İsteyenlerin Uyması Gereken 7 Altın Kural
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Borsayı İyi Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tüyolar başlıklı makalemizde borsa oyun, panik ve uzmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*