Borsada Manipülasyon Nedir, Borsada Keriz Silkeleme Yöntemleri

Borsada Manipülasyon Nedir, Borsada Keriz Silkeleme Yöntemleri

Borsa son yıllarda gerek dünya genelinde gerekse ülkemiz genelinde en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi haline geldi. Hele ki; internetin yaygınlaşmasıyla birlikte kurulan dijital platformlar üzerinden borsada işlem yapabiliyor olmak çoğu yatırımcıyı borsaya daha da çok bağladı. Buna bir de akıllı telefonları da ilave edince; uzun saatler başını kaldırmadan akıllı telefonu üzerinden işlemleri takip eden, işlem yapan kişilere çok sık rastlar olduk.

Borsada işlem yapanların sayısı her geçen gün arttı artmasına ancak bu işlem yapanların hepsi kazanıyor mu ? Hiç gözüktüğü gibi değildir… Maalesef kısa yoldan zengin olma umudu ile başlayanların borsa maceraları hüsranla bitmektedir. Kişilerin bilgisizliği ve acemiliğinin yanı sıra borsada yapılan manipülasyonlar da bu hüsranlı bitişlere sebep olabilmektedir.

Şimdi sizler için kaleme aldığımız makalemizin kalanını okuyarak; borsada manipülasyon nedir hemen öğren mek için işte yazımızın devamı…

Manipülasyon; psikolojik ve sosyolojik bir kavram olup, insanları etkileyerek, kendi bildikleri dışında ya da istemedikleri şekilde yönlendirilmesi tekniğine verilen addır. Daha çok borsa kelimesi ile birlikte duymaya alıştığımız manipülasyon işlemini yapan kişiye ise manipülatör denmektedir. Kanunen borsada manipülasyon yapılması yasaktır. Manipülasyon sayesinde birileri çok kısa sürede zengin olabilirken birileri de her şeyini kaybedebilmektedir. Bu nedenle ülkemiz hukukunda manipülasyon suç kabul edilmektedir ve cezaları da çok ağırdır.

Manipülasyonun daha iyi anlaşılması adına bir örnek vermek gerekirse; A şirketine ait ve fiyatı dip olan bir hissenin; etrafta bulunan yatırımcılara, belli kişi ya da kişiler (yani manipülatörler) tarafından, sürekli yükselişe geçeceği yönünde telkinlerde bulunulur. Hatta manipülatörlerimiz işi biraz daha ileri götürerek; bu hisselerden yüklü bir miktar almak suretiyle fiyatında küçük artışların yaşanmasını sağlarlar. Hem böylece dip fiyattan hisseleri almış olurlar hem de fiyatın ufak bir miktar da olsa artmasını sağlarlar. Bununla birlikte yaşanan küçük artışı etraflarındaki yatırımcılara örnek göstererek, hisse senedindeki değer artışının başladığını, vakit kaybetmeden ve fırsat kaçmadan yatırım yapılması gerektiği yönünde sürekli telkinde bulunurlar. Böylelikle bu hisselerin satın alınmasını sağlarlar. Yapılan yüklü alış sonrası ilgili hisse senedinin fiyatının yükselmesi ile birlikte kendi ellerindeki hisseleri satarlar ve kâr ederler. Olağanüstü bir durum olmazsa bu hisse senedi tekrar eski fiyatına yavaş yavaş dönecektir ve maalesef tavsiye üzerine alan yatırımcılar zarar edecektir. Bu örneğimizin tam tersi de olabilir… Manipülatörler tarafından değerli bir hisse senedinin düşüş yaşayacağı yönünde yatırımcılara telkinde bulunularak da manipülasyon yapılabilir, böylece yaşanacak panik havası ile birlikte ilgili hisse senetleri değerinden daha ucuz rakamlara satın alınacaktır.

En mantıklısı; piyasayı kendimiz takip ederek, uzun vadeli kazançlar hedefleyerek kendi bildiğimize göre işlem yapmak gibi duruyor…

Borsada Manipülasyon Nedir, Borsada Keriz Silkeleme Yöntemleri
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*