Borsanın Tepetakla Gelmesi Türkiye Ekonomisine Zarar Veriyor mu

Borsanın Tepetakla Gelmesi Türkiye Ekonomisine Zarar Veriyor mu

Borsa tarihi çok eski olan bir yatırım aracıdır. Aslında her ne kadar adı borsa olsa da; mantığına bakıldığında ticaret yapılan piyasalar anlamına gelmektedir. Örneğin herşeyin bir borsası vardır. Pamuk borsası, tütün borsası, fındık borsası, vs. Gibi ürün bazlı olabildiği gibi daha profesyonel anlamda yürüyen ve bünyesinde daha fazla yatırımcı bulunduran Borsa İstanbul gibi borsalarda bulunmaktadır. Tabii ki bu ülkemizdeki borsalar olup, dünya genelinde de birçok borsa bulunmaktadır. Borsanın önemi sürekli artarken, borsada gelen bazı tepkiler de ülkelerin ekonomik anlamdaki durumuna dair bazı işaretler verebilmektedir. Örneğin borsadaki ani düşüşler ya da çıkışlar ekonomi hakkında bizlere bilgiler verir. Gerek yatırımcılar olsun gerekse de vatandaşlar arasında olsun merak edilen sorular arasında borsanın tepetakla gelmesi Türkiye ekonomisine zarar veriyor mu meselesidir. Şimdi bu yazımızda bu konuyu irdelemeye çalışacağız.

Ekonominin Merkezlerinden Birisi Borsa

Borsalar, ülkenin ticari anlamda nabzının en iyi tutulduğu merkezlerden birisidir. Asıl konumuz olan borsadaki ani düşüşlerin sonuçlarına baktığımızda; tabii ki de ülke ekonomisine ciddi zararlar verdiği görülecektir. Çünkü borsada yaşanacak düşüş demek, borsadaki şirketlerin değer kaybetmesi, bu şirketler üzerinden yatırım yapan yatırımcıların da zarar etmesi anlamına gelecektir.

Borsada işlem yapan kişiler; sadece yerli yatırımcı olmayıp, ülkesine göre yabancı yatırımcılar da bulunabilmektedir. Kaldı ki; ülkemizde de birçok yabancı yatırımcı borsaya yatırım yapmaktadır. Yabancı yatırımcıların borsaya yatırım yapması demek ülkemiz adına ekstra bir kaynağın ortaya çıkması anlamına geldiği için; olası bir ciddi düşüş sonrasında bu yabancı yatırımcı da borsadan çıkacak, dolayısıyla bu kişinin borsadan çıkışı ile birlikte ülke ekonomisine dahil olan para da çıkış yapacaktır. Sonuçta da ülkeden ani para çıkışlarının ise sonuçları silsile yoluyla vatandaşa kadar yansıyacaktır.

Güçlü Borsa Güçlü Ekonomi

Borsanın değer kazanması ise; ülkenin yatırım yapılabilir bir ülke olduğuna işaret olup, gelen her yatırımcı ile birlikte borsa güçlenecek, bunun sonucunda da ülke ekonomisi güçlenecektir. Ülke ekonomisinin güçlenmesi ve ekonomik istikrarın sağlanması ile birlikte yabancı yatırımcı da borsaya yatırım yapmaya başlayacaktır. Tabii ki bunun da olumlu etkileri ekonomi üzerinde görülecektir.

Kaos Ortamına Dikkat

Artık savaşlar cepheden çok ticari alanlarda verilmektedir. Ülkeler birbirlerini işgal etmek yerine ekonomik anlamda zor durumda bırakarak, borç verip, sonrasında da bu ülkelere istediklerini yaptırmaktadır. Ekonomiye darbe indirmek için kullanılan enstrümanların başında da döviz kuru ve borsa gelmektedir. Buralardaki ani hareketlenmelerle bir kaos ortamı oluşturup, sonrasında da medyanın da gücünün kullanılması suretiyle ülkelerde suni krizler çıkarılmaktadır. Kriz sonrasında ise; yatırımcılar hızla ülkeyi terk etmekte, dolayısıyla da ülkeden para çıkışı hızlanacaktır.

Uzun lafın kısası; borsasanın tepe tekla gelmesi ülke ekonomisini; özellikle zayıf ekonomisi bulunan ülkeleri ciddi anlamda derinden etkileyecektir.

 

Borsanın Tepetakla Gelmesi Türkiye Ekonomisine Zarar Veriyor mu
Rate this post

Yorum yapın

*