Borsayı İyi Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tüyolar

Borsayı İyi Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tüyolar

Finans sektörü her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda da önemini sürdürmeye devam edecek diyebiliriz. Finans sektöründeki bu gelişme ve büyümelere paralel olarak; sektör yatırımcılarının da aynı oranda sayıları artmaya devam ediyor. Borsa, Forex, vs. Gibi platformlarda yatırımlarını değerlendiren insanların sayısı artıyor artmasına ancak; maalesef bunların büyük bir bölümü uzaktan bu işi cazip görüp, çok kolay bir şekilde para kazanılan yerler olduğunu sanıyor ve yanılıyorlar. Çok kısa sürede de derslerini alıp, hatta bu derslerin sonucu kimisi için çok ağır olabiliyor, elveda diyorlar. Şimdi kısaca bu konulara değinerek; borsayı iyi öğrenmek istiyorum diyenlere tüyolar vermeye çalışacağız.

Borsaya Başlamadan Önce

Bu işe başlamadan önce kesinlikle iyi öğrenmelisiniz. Bu iyi öğrenmenin yolu ise; maalesef iyi bir tecrübeden geçiyor. Ne kadar çok borsa ile içli dışlı olur, ne kadar çok analiz yapar, bunları da ne kadar çok pratiğe dökerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Bunun için borsa oyunlarını bile muhakkak denemelisiniz. Size çok büyük tecrübe katacaktır. Borsada gerçek paranız ile işlem yapmadan önce en az 6 ay takipte kalmak ve durum analizi yapmak gerekiyor.

Başladıktan Sonra

Borsada artık gerçek paranız ile işlem yapmaya başladıktan sonra artık herşeye daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Çünkü en ufak hatanızda kaybedeceğiniz şey bu sefer oyundaki paranız değil cebinizdeki para olacak. Birkaç hususu yeri gelmişken hatırlatalım. Borsada kesinlikle duygusal davranılmamalıdır, akıl ve analize yer varken duygusal olmaya kesinlikle yer yoktur. Bunu unutmamak gerekiyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimsenin sözüne kulak asmamalı, elbette sağlıklı analiz yapan kişilerin fikirlerine önem vermeli ancak nihai kararın tarafımızdan verilmesine dikkat edilmelidir. Piyasada o öyle olacak şu şöyle olacak diye dolanan bir sürü adam göreceksiniz, bunlara itibar etmeyin. Dedikleri doğru olsa bile itibar etmeyin. Çünkü eninde sonunda size kaybettireceklerdir. Bu kişiler bu işi çok iyi bilseler zaten gider kendileri, bu bildikleriyle para kazanırlar. Anlayacağınız kelin ilacı olsa başına sürer.

Uzmanlık Alanı Oluşturulmalı

İlgilendiğiniz sektörü biraz daha minimize ederek, hakim olduğunuz bir uzmanlık alanı oluşturmanız sizin adınıza daha sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla kendinize bir sektör seçip, buradan yürümek daha akıllıca olacaktır.

Ara Verilmeli

Kazansanız da kaybetseniz de borsada dönemsel aralar verilmelidir. Bu konuyu uzmanlar özellikle tavsiye ediyorlar.

Panik Havasına Yer Yok

Borsada para kaybetmek de var kazanmak da… Bugün kaybedebilir yarın kazanabilirsiniz ya da tam tersi de olabilir. Esas olan piyasada meydana gelecek küçük bir hareketlenme sonrasında para kazanıyor ya da kaybediyor diye paniğe kapılmak ve bu panik havası içerisinde hareket etmek maalesef size zarar verecektir. Borsa; akıllı bir şekilde duygularını kontrol edebilen, akil düşünebilen, serin kanlı kişilere göre bir platformdur bunu da sakın unutmayın.

 

Borsayı İyi Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Tüyolar
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Borsanın Tepetakla Gelmesi Türkiye Ekonomisine Zarar Veriyor mu başlıklı makalemizde güçlü borsa ve yatırımcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*