Devlete Ait Olan veya Devletin Ortağı Olduğu Bankalar hangileridir

Devlete Ait Olan veya Devletin Ortağı Olduğu Bankalar hangileridir

Finans sektörü dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Ülkemizdeki banka sayısı 52 adettir. 52 adet bankanın bir kısmı kamu sermayeli banka bir kısmı ise özel sermayeli banka olup, bu özel sermayeli bankaların bazıları yabancı sermayeli ve bazıları ise yerli sermayelidir. Devlete ait olan veya devletin ortağı olduğu bankalar hangileridir baktığımızda; T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası A.Ş., İlbank A.Ş., Türkiye Kalkınma Bankası ve Türk Eximbank ’dır. Şimdi bu bankaları biraz daha yakından inceleyelim.

T.C.Ziraat Bankası A.Ş.

Ziraat Bankası devlet bankalarının en büyüğü ve en eskisi olup, kuruluşu 1863 ‘lü yıllara kadar dayanmaktadır. Kuruluş aşamasındaki adı Memleket Sandıkları olup, 24 binden fazla personel ve 1300 civarı şubeye sahiptir. Bankanın genel merkezi Ankara ‘dadır. Yurt dışında da birçok şubeye sahiptir.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. 

2013 yılında hakkında çok fazla yazılan çizilen Türkiye Halk Bankası; 1933 yılında yapılan bir kanuni düzenleme ile KOBİ ve esnafın ihtiyaç duyduğu parasal desteğin sağlanması için kurulmuştur. % 48 civarındaki hissesi halka arz edilmiştir.

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

Her geçen gün kamu bankaları arasında daha da ön plana çıkmaya başlayan Türkiye Vakıflar Bankası; 11 Ocak 1954 günü dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından verilen talimatlar ile kuruldu. %25,2’ lik payı halka arz edilmiş olan bankanın % 58,44 ‘lük payı Türkiye Cumhuriyet Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, %16,1 ‘lik payı Vakıfbank Mem. Ve Hizm. Em. Ve Sağ. Yardım San Vakfı’nda bulunmaktadır. Yurt dışında da şubeleri bulunan Vakıfbank ‘ın yaklaşık 13 bin civarı çalışanı bulunmaktadır.

İlbank A.Ş. 

Vatandaşa herhangi bir hizmet vermediği ve genel itibariyle kamuyla ilgili hizmetler sağladığı için adı çok duyulmayan İlbank; yerel hizmetler konusunda ihtiyaç duyulan nakit desteğinin sağlanması ve bu hizmeti yapan belediyelere kredi verilmesi için hizmet etmektedir.

Türk EximBank

Ülkemizde ihracatçılara çok ciddi bir destek verilmekte olup, bunun için özel olarak kurulan Türk Eximbank tarafından da bu ihracatçıların ihtiyaç duyacağı nakit desteğinin sağlanması için kurulmuştur. 1987 yılından beridir faaliyetlerini sürdüren bankanın, İstanbul ‘da Genel Müdürlüüğ, İzmir ‘de bir adet şubes ve yine Ankara ilinde de bir adet bölge müdürlüğü bulunmaktadır.

Türkiye Kalkınma Bankası

Yine ülkemizdeki sanayinin gelişmesi adına devlet tarafından kurulan bir diğer banka da Türkiye Kalkınma Bankası ‘dır. Banka kurum olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ‘na bağlı olup, 1975 yılında düzenlenmiş olan bir KHK kapsamında hayata geçirilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere sanayinin desteklenmesi ve kalkınması amacı gütmektedir.

Ziraat Katılım Bankası

Çiçeği burnunda bir banka olan Ziraat Katılım Bankası hızlı bir şekilde şube sayısını artırmaya devam etmektedir.

Vakıf Katılım Bankası

Ziraat Katılımdan sonra açılan Vakıf Katılım Bankası da henüz yeni bir banka olup, hızla büyümeye devam etmektedir.

 

Devlete Ait Olan veya Devletin Ortağı Olduğu Bankalar hangileridir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*