Dolardaki Ani Çıkışlar Ülke Ekonomisine Ne Gibi Zararlar Verir

Dolardaki Ani Çıkışlar Ülke Ekonomisine Ne Gibi Zararlar Verir

Dolar üzerine son dönemde sürekli tartışmalar sürerken, çok fazla anlayamadan dolar / TL kuru 2,85 TL seviyelerinden 4 TL ‘leri görmüş, sonrasında da tekrar 3,50 TL seviyelerine gerilemişti. Şu an için yine 3.62 TL civarında kur seyretmekte ancak bu iniş çıkışlar ister istemez ülkemizin ekonomisine çok zararlar verdi. Belki sıradan vatandaş, dalgalanmalar kısa süreli olduğu için bunu çok fazla hissetmedi ama yine de özellikle ticaret erbabı maalesef bundan önemli ölçüde etkilendi. Her ne kadar bu etkilerden bahsetsek de bazı kesimler dolardaki ani çıkışlar ülke ekonomisine ne gibi zararlar verir çok fazla fikri yok. Bizler de bu yazımızda bu konuya parmak basmaya çalışarak, sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Önce İthalatçıyı Vuruyor

Dolarda yükseliş trendli bir hareket olduğunda bundan her zaman önce ithalat yapan firmalar etkilenmektedir. Hele hele bu yükseliş hareketi daha keskin çizgilerle ilerliyor ve kısa sürede büyük dalgalanmalar oluyorsa; bu durumda vaziyet ithalatçi kesim için daha da vahim bir hale gelmektedir.

Bir örnek verecek olursak; dolar kuru 2,85 TL iken 100 bin dolarlık mal çeken bir kişi bu borcunu satıcı firmaya aralarındaki güven dolayı 1 ay sonra ödeyeceğini düşünelim. 2,85 TL olan dolar kuruna göre TL bazında bu ithalatçı firmamızın borcu 285 bin TL oluyor. Dolardaki bir hareketlenme sonrasında 1 ay içerisinde doların 3.20 TL ‘ye çıktığını görmekteyiz. Dolayısıyla bu ithalatçı firmamızın borcu 285 bin TL iken bir anda 320 bin TL oluyor. Yani 1 ayda bu firmanın borcu tam 35 bin TL hiç yok yere artmış oluyor. Maalesef ilk darbe burada indiriliyor.

Sonra Vatandaşa Sıra Geliyor

İthalatçı firma sonuç itibariyle bir zarar gördüğü için bir şekilde bunu telafi edebilmek adına, bu durumu fiyatlarına yansıtmak durumunda kalıyor. 1 TL ‘lik malını 1,5 TL ‘den satmaya başlıyor. Vatandaş da daha önceden 1 TL ‘ye aldığı malı 1,5 TL ‘den almaya başlıyor. Vatandaşın aylık gelirine ya da maaşına baktığımızda ise sabit kaldığı görülüyor. Yani vatandaşın maaşı bu noktada erimeye ve alım gücünü kaybetmeye başlıyor. İşte ikinci darbe de maalesef burada iniyor.

İthalat Oranı Yüksek Ülkelerde Daha Etkili Oluyor

Dolar ya da diğer döviz kurlarının ani yükselmesi; özellikle ithalati yüksek oranlı olan ülkelerde daha çabuk hissedilmektedir. Bunun sebebi ise bu ülkelerdeki ticaretin dövize olan bağımlılığının daha fazla olmasıdır. İhracati yüksek olan ülkelerde ise durum tam tersidir. Çünkü ihracat yapan firmalar mallarını döviz üzerinden sattıkları için tam tersi etki görülecektir.

Sonuç itibariyle; doların ani yükselmesi domino taşı gibi en üstten en alta kadar herkesi bir şekilde etkileyecektir. Eskiden bu ülkede bir gecede doların nasıl sıçramalar yapabildiği hepimizin bildiği bir şey olduğu için eski dönemlerde bunun ekonomiye ne gibi zararlar verdiği daha net anlaşılacaktır.

Dolardaki Ani Çıkışlar Ülke Ekonomisine Ne Gibi Zararlar Verir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*