Dövizin Türkiye Ekonomisine Yaptığı Katkılar ve Zararlar Nelerdir

Dövizin Türkiye Ekonomisine Yaptığı Katkılar ve Zararlar Nelerdir

Döviz kuru konusunda yaklaşık 4 – 5 aydır sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Gerek dışarıdan gelen hamleler ve gerekse de iç piyasadaki yüklü döviz alımları nedeniyle kurda yükseliş baş göstermiş durumda. Dolar 4 TL ‘yi test edip rekor kırarken şu an için 3.72 seviyelerinde olduğunu görmekteyiz. Son birkaç aydır herkes dövizle yatıp dövizle kalkıyor. Aslına bakıldığında bu kadar üzerine düşülecek biri konu mu değil mi o da ayrı bir tartışma konusu. Konuyu ülke ekonomisi üzerinden de ele almak gerekiyor. Dolar, euro, pound, vs. gibi dövizin Türkiye ekonomisine yaptığı katkılar ve zararlar nelerdir bir de bunlara bakmak gerekiyor. Şimdi biraz ayrıntıya inelim.

Döviz İlla Gerekli mi

Aslında dövizin kullanılması illaki gerekli veya şart bir şey değil. Ancak gelişen küresel ekonomi, ülkeler arası ticaretin son yıllarda gittikçe artması, bu ticarette kullanılması gereken bir ortak para birimi ihtiyacı ortaya koyuyor. Bu ihtiyaç sonucunda da bazı para birimleri öne çıkıyor. Örneğin; dolar ve avro para birimleri dünya genelinde kabul gören para birimleri haline gelmiş durumda. Yurt dışına bir mal satacağınız zaman ya da yurt dışından bir mal alacağınız zaman TL yerine euro ya da dolar olarak ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle döviz gereksinimi artıyor.

Dövizin Zararı Var mı

Ülke ekonomisine dövizin zararı elbette var. Ancak bu zarar döviz kurlarındaki dalgalanmalarda daha çok hissediliyor. Hele hele bizim gibi ithalatı, ihracatından çok daha yüksek olan bir ülkeyse, bu durumda daha da zarar veriyor. Döviz kurunda yaşanan ani çıkışlar TL bazındaki borç miktarının bir anda katlanmasına, bu noktada iş yerlerinin iflasına bile sebep olabiliyor. Bu noktadaki önemi daha ön plana çıkıyor.

Dövizin Yararları Neler

Dövizin tamamen zararlı olduğunu söylemek de doğru olmayacaktır. İster bizim ülkemiz olsun isterse de başka bir ülke olsun; dünya genelinde yapılan uluslar arası ticaret dövizin kullanılmadığı bir ortamda maalesef işleyişine devam edemeyecektir. Aslına bakıldığında edebilir ancak mevcut düzen bu şekilde geliştiği için değiştirilmesi çok zordur. Bundan dolayı da bu sistemi kuranlar, kendi para birimlerinin daha değerli olmasını sağlamıştır.

Ülkeye Döviz Girişim Önem Arz Ediyor

Ülkemize döviz girdisinin artması halinde döviz kurlarında düşüş yaşanacaktır. Bu da ihracatın ithalattan daha yüksek seviyede olması ile olacaktır. İhracatın, ithalat seviyesinden yüksek olduğu ülkelerde döviz kullanımının herhangi bir zararı olmayacaktır. Zaten bu şartlar altında olan bir ortamda; döviz bir yatırım aracından daha çok bir ödeme aracı haline gelecektir.

Panik Havası Döviz Kurunu Etkiliyor

Döviz piyasalarında en çok korkulan konu; panik havasının hakim olması ve bunun sonucunda da insanların yüklü miktarda kısa dönem içerisinde döviz alımına başlaması, bunun sonucunda da döviz kurunun ani bir şekilde artarak, etkisini domino taşı misali piyasalara, vatandaşa, ekonomiye aksettirmesidir.

Dövizin Türkiye Ekonomisine Yaptığı Katkılar ve Zararlar Nelerdir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*