Dünyanın En Büyük 13 Bankası Hangileri

Dünyanın En Büyük 13 Bankası Hangileri

Ülkemizde finans sektörü son yıllarda ciddi anlamda kârlar elde ederken, bunun bir sonucu olarak şirket bazlı büyüme sıralamalarına baktığımızda üst sıralarda hep bankaların olduğunu görmekteyiz. Her ne kadar ülkemizde bankaların büyüdüğünü söylesek de; dünya genelinde bankalarla kıyaslandığında halen ciddi anlamda büyümüş ve dünyanın sayılı bankaları arasına giren bir bankamız henüz yok. Dünyadaki büyük bankalara baktığımızda; çoğunun aktif büyüklüğünün ve piyasa değerinin çoğu ülke ekonomisinden daha yüksek olduğunu görmekteyiz. Şimdi sizlere dünyanın en büyük 13 bankası hangileri kısaca tanıtmaya çalışacağız.

1- Çin Sanayi ve Ticaret Bankası

Yaklaşık 200.000 milyar dolarlık piyasa değeri ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin 4.en büyük bankasıdır.

2-JP Morgan Chase

Yine büyük iki bankanın 2000 yılında birleşmesi ile kurulan JP Morgan Chase piyasa değerini duyduğunuzda şok olacaksınız. Tam 2.476.990 trilyon dolar piyasa değeri olan banka ABD ‘nin en büyük bankası !

3- Welss Fargo

Merkezi ABD ‘de olan banka 1852 yılı itibariyle faaliyetlerine başlamış olup, 261.720 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük bankaları listesine girmektedir.

4- Bank Of America

ABD ‘nin ikinci en büyük bankası olan Bank Of Americe toplam 181.770 milyar dolarlık bir  piyasa değerine sahiptir.

5- HSBC Holding : Genel merkezi İngiltere ‘de olan ancak garip bir şekilde 1865 yılında Hong Kong ülkesinde faaliyetlerine başlayan bankanın 2.671.000 trilyon dolarlık varlık sahibi olduğu belirtilmekte olup, dünya genelinde 125 milyon müşterisi olduğu değerlendirilmektedir. Bu rakamlar zaten HSBC ‘nin ne kadar büyük bir banka olduğunu izah etmektedir.

6-China Construction Bank

Çin ‘in 2. en büyük bankası olan China Construction Bank 160.860 milyar dolar piyasa değerine sahip olup, dünyadaki en büyük dördüncü bankadır.

7- Çin Ziraat Bankası

Sıralamada Çin bankalarından yine Çin Ziraat Bankası ile devam ediyoruz. 126.410 milyar dolarlık sermaye değeri bulunuyor.

8- Citigroup

Krizlere rağmen 144.630 milyar dolar piyasa değeriyle dünyanın en önemli bankalarından birisi de Citigroup ‘tur.

9-Bank Of China

Yakın zaman önce Türkiye ‘de faaliyetlerine başlayacağını duyuran 105 milyar dolarlık bir toplam varlığa sahiptir.

10-Kfw Group

Listemize Avrupa ‘dan bir banka ile devam ediyoruz. Alman bankası olan KFW Group ‘un piyasa değerine baktığımızda 638 milyar dolar civarında olduğunu görmekteyiz.

11- Mitsubishi UFJ Financial Group

Japonya ‘daki en büyük banka olan Mitsubishi UFJ Financial Group; 2.5 trilyon dolarlık varlığa sahiptir. Banka Tokyo ‘da 2005 yılında kurulmuştur.

12- BNP Paribas

TEB ‘i satın alan Fransa menşeili BNP Paribas, AB ülkeleri arasında en yüksek mevduat sahibi bankadır.

13- Barclays PYC

Yine bir İngiliz bankası ile listemize son veriyoruz. Yaklaşık 425 yıllık tarihi olan bankanın, dünya genelinde çok aktif olduğunu görmekteyiz. Aktif büyüklük ve toplam varlık açısından dünyanın en büyüklerinden …

Aktif büyüklük açısından ve yine varlık toplamı açısından listemize dahil olmayan daha birçok önemli banka bulunmakta olup, sonraki yazılarımızda sizlere bu bankaları da tanıtmaya çalışacağız.

Dünyanın En Büyük 13 Bankası Hangileri
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*