Anasayfa / EFT Saatleri / Eft İşlemi Nasıl İptal Ediliyor?

Eft İşlemi Nasıl İptal Ediliyor?

Elektronik Fon Transferi dediğimiz ve günlük hayatta kısa adı olan EFT olarak daha çok kullanılan işlem; iki farklı banka arasında yapılagelen bir para transferi işlemidir. Dijital bankacılık sistemleri ve şubesiz bankacılık işlemleri kapsamında birçok kanaldan gerçekleştirilebilen EFT işlemi belirli saatlerde yapılabilmektedir. Bu süre sınırları da bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlere EFT işlemleri ile ilgili genel bir bilgi paylaşımında bulunacak ve EFT işlemi nasıl iptal ediliyor kısaca izah etmeye çalışacağız.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT işlemi eskiden sadece şubelerden yapılabilen bir işlem olmakla birlikte; artık telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken para gönderilecek hesabın sahibi olan kişinin IBAN numarası ve yine ad – soyad bilgileridir. Telefon bankacılığından yaparken; bu bilgileri müşteri hizmetleri yetkilisine verilmesi ve transfer etmek istediğiniz para miktarını bildirmeniz yeterlidir. İnternet bankacılığından ve mobil bankacılıktan ise; PARA TRANSFERLERİ bölümünden EFT işlemlerine geçiş yaptıktan sonra IBAN numarası, ad soyad bilgilerini ve göndermek istediğimiz para bilgilerini yazmamız yeterlidir

EFT Nasıl İptal Ediliyor?

Oldu ki; yaptığınız EFT işlemini iptal etmek istiyorsanız, bu durumda PARA TRANSFERLERİ işlemlerinden, EFT İŞLEMLERİ bölümünü seçip, burada verdiğiniz EFT emrini iptal edebilirsiniz. Eğer para transferi gerçekleştiyse ve bu şekilde EFT ‘yi iptal etmek istiyorsanız, bu durumda hızlı bir şekilde müşteri hizmetlerini arayarak EFT iptal işlemi başlatmanız gerekiyor.

Eğer EFT işlemi henüz kendi bankanızın EFT havuzundaysa bankanız işlemi kısa sürede gerçekleştirecektir. Ancak EFT işleminiz kendi bankanızın EFT havuzundan çıkıp karşı bankanın EFT havuzuna dahil olduysa; bu durumda karşı bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekecektir. Banka tarafından gerekli kontroller yapılacak, paranın transfer edileceği kişiden de iptal işlemi ile ilgili teyit alınacak ve uygun görülmesi halinde paranız size iade edilecektir. Ancak sürece karşı bankanın da dahil olması nedeniyle iade işlemi biraz daha uzun sürede yapılabilecektir. Bu nedenle EFT işleminizi iptal etmek istediğiniz kesinlikle en kısa sürede müşteri hizmetleri ile irtibata geçmelisiniz.

EFT İşlemi İptal Olmazsa Ne Olacak?

Böyle durumla karşılaşmanız halinde tabii ki  hakkınızı hukuki yollardan aramanız gerekecektir. İster karşı taraftaki hesap sahibi için suç duyurusunda bulunabilir. İsterseniz de hem banka hem de karşı hesap sahibine karşı alacak davası açabilirsiniz. Eğer karşı taraf, sizin söz konusu yanlış gönderilen parayı herhangi bir mala karşılık, hizmete karşılık gönderdiğinizi ispat edemezse şansınız biraz daha artmış olacaktır. Ancak yinede böyle olaylarla karşılaşmamak için en güzeli kesinlikle para gönderme işlemlerinin son onayını yapmadan en ince ayrıntısına kadar isim – soyisim, banka, IBAN, vs. gibi bilgileri tekrar kontrol etmeli, acele etmemeliyiz. Eğer bir yanlış varsa bile bekletmeden anında müdahale etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma2 Garanti Bankası İnternet Şifresi Alma3 İnternet Bankacılığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*