Emekli Promosyonları Hangi Aşamada ve Neden Bekleniyor?

Emekli Promosyonları Hangi Aşamada ve Neden Bekleniyor?

Banka promosyonları; Kurumların çalışanlarına maaş ödemelerini yaptıkları banka ile anlaşarak bu anlaşma kapsamında aylık veya yıllık olarak banka tarafından çalışanlara ödemiş olduğu paradır. Bankalar maaş verdikleri kişilerin hesaplarına yatan paraları değerlendirdikleri için kurumlar bankalar ile anlaşırken çalışanlarına belirli bir miktar promosyon adı altında ödeme yapmalarını isterler. Bankalar da bu ödemeleri anlaşma kapsamında yaparlar. Günümüzde sadece devlet memurları ve bazı kurumsal firma çalışanları maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon almaktadırlar. Bazı kurumlar bu promosyonları aylık olarak bazıları ise yılda tek seferde ödenmesi için banka ile anlaşırlar.

Ülkemizde banka promosyonunu emeklilerin alamaması büyük bir haksızlıktır. Çünkü emekliler de bankalar aracılığı ile maaşlarını almakta ve bankalar da bu maaşlar üzerinden gelir elde etmektedirler. Ülkemizdeki emekli sayısının da çok olduğu düşünüldüğünde bankaların gelirlerinin de ne kadar yüksek olduğu anlaşılacaktır. Ancak bazı bankalar emeklileri maaşlarını kendilerinden almaya teşvik için çeşitli kampanyalar düzenlemektedirler. Emekliler ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bankalar ile anlaşarak promosyon ödemesi almayı beklemektedirler. Bunun için iki yol vardır. Bunlardan birincisi yapılan pazarlıklar sonucu ortaya çıkan rakamı bütün bankaların ödeme zorunda olması. Diğeri ise bakanlık tarafından belirlenen taban fiyat üzerinden bankaların kendi aralarında yapacağı rekabete göre promosyon miktarının belirlenmesi ve emeklilerin banka tercihlerinin etkilenmesidir. Bu yollardan ikisinin de sakıncaları ve faydaları vardır. Bu yollardan ilkinde miktarın devlet tarafından belirlenmesi rekabet eksikliğinden dolayı promosyon miktarının az olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. İkincisi ise inisiyatifin bankalara bırakılması sonucu bankaların birlikte hareket ederek promosyon miktarını düşürmeleri ihtimali bulunmasıdır. Böyle bir sorunun yaşanmaması için devletin taban fiyatını yüksek tutması gerekmektedir.

Emekli promosyonları ile ilgili olarak son açıklamayı Maliye Bakanı Naci AĞBAL yaptı. Bakan Ağbal ‘Emeklileri sevindireceğiz. Çalışmalar son aşamaya geldi.’ diyerek emekliler ile ilgili çalışmaya devam edildiğine işaret etti. Şu aşamada emekli promosyonları bankalar ile pazarlık aşamasındadır. Yapılacak anlaşma sonucunda emeklilere promosyon ödemesi yapılacaktır. Emekliye banka promosyonu ne zaman verilecek sorusuna gelince; Bankalarla pazarlıklar sürerken emekli promosyonlarının yaza kadar yani Haziran veya Temmuz aylarında ödenmeye başlaması bekleniyor.

Emekli Promosyonları Hangi Aşamada ve Neden Bekleniyor?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*