Emeklilerin Promosyonları Mart Ayı İtibariyle Ödenmeye Başladı

Emeklilerin Promosyonları Mart Ayı İtibariyle Ödenmeye Başladı

Ülkemizdeki emekli sayısının yaklaşık 12 milyon civarında olması, ister istemez ne kadar büyük bir paranın aslında bu anlamda piyasada dolandığının en büyük göstergelerinden birisi. Emeklilerin aldığı maaşın her ay toplamına bakıldığında ise ortaya rakamlarla telafuz etmesi güç miktarlar ortaya çıkıyor. Bu paraların da bankalar aracılığıyla ödenmesi ise; ödeme yapan bankalar için ekstra kaynak anlamına geliyor. Bu kaynağı ise tüm bankalar kullanmak istiyor. Dolayısıyla emeklileri kapmak için aralarında kıyasıya bir yarış veriyorlar. Bunun için devlet tarafından daha önce çok sık dile getirilen ve çok uzun bir süreç sonunda gerçekleşme imkanı bulunan promosyonlar meselesi çok daha ön plana çıktı. Bankalar her ne kadar gönülsüz olarak verse de; emeklilerin promosyonları Mart ayı itibariyle ödenmeye başladı.

Emeklilerin sonunda verilen sözün yerine getirilmesinden memnun. Hele hele ilk etapta bankaların promosyon vermeye karşılık olarak; kredi kartı alınması zorunluluğu, kredili mevduat hesabı açılması zorunluluğu gibi zorunluluklar dayatmak istemeleri; anncak devlet tarafından buna müsade edilmeyerek herhangi bir zorunluluk olmadan promosyon ödemelerinin yapılmasına karar verilmesi emeklileri daha da sevindirdi. Kısacası herhangi bir kart alma ya da KMH hesabı açma taahhütünde bulunmadan emekliler artık promosyonlarını alabilecekler. Alabilecekler derken Mart ayı başı itibariyle ödemeler yapılmaya çoktan başlandı bile.

Maaşa Göre Promosyon Miktarı Değişiyor

Emeklilerin aldıkları maaş promosyon miktarlarına baktığımızda; alınan maaşa göre farklılık arz ettiğini görmekteyiz. İster istemez maaşı yüksek olanlar daha fazla promosyon alırken, maaşı düşük olanların ise promosyon ödeme miktarı biraz daha düşük oluyor. Şimdi sizlere rakamları da aktaralım.

Emekli maaşı 1.000 TL ‘nin altında bulunan emeklilerin aldığı promosyon miktarına baktığımızda 300 TL verildiği görülmektedir. Emekli maaşının 1.000 TL ve 2 bin TL arasında olması halinde ise bu emeklilerin alacağı promosyon miktarı ise 375 TL olacaktır. En son olarak emekli maaşı 2 bin TL ‘nin üzerinde olan emeklilerimiz ise toplamda 450 TL emekli promosyonu alacaktır.

Ne Kadar Süre İçin Ödeniyor

Mevcut düzenlemelere göre bankalardan promosyon alacak emekliler bu promosyon ödemesini bir yıl için alacaklar. Bu konuda yanlış bilinen bir diğer husus ise; promosyon ödemesinin her ay alınacağına yöneliktir. Ancak durum böyle olmayıp, promosyon ödemesi sadece yılda 1 defa olarak yapılmaktadır. Ödeme dönemleri anlaşmaya göre aylık, 3 aylık, 6 aylık, vs. gibi dönemler olmak üzere değişkenlik gösterebilmektedir.

Promosyon Ödemesi Nedir

Yeri gelmişken promosyon ödemesinin ne olduğunu da açıklayalım. Promosyon ödemesi; bankaların, maaş konusunda kendisini tercih eden müşterilerine, bu müşterilerinin paralarını kullanmaya karşılık olarak yılda bir defaya mahsus olmak üzere verdiği ücrettir. Anlaşmaya göre bu ödemeler yılda 1 defa toplu olarak yapılabildiği gibi aynı zamanda 3 ayda bir, 6 ayda bir ya da her ay olarak da ödenebilmektedir. Ancak toplamda alınan promosyon ödemesi rakamı yine değişmeyecektir.

Emeklilerin Promosyonları Mart Ayı İtibariyle Ödenmeye Başladı
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*