En çok Tercih Edilen Bankalar Hangileri

En çok Tercih Edilen Bankalar Hangileri

Ülkemizde yabancı bankalarda dahil olmak üzere yaklaşık 40 adet banka faaliyet göstermektedir. Bazı bankalarını sekörel müşterileri varken bazı bankaların müşteri kitlesi ise tüm tüketicilerdir. Bankalar ile ilgili bir sınıflandırma yapacak olursak; öncelikle kamu bankaları ve özel sermayeli bankaları olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Bunun sonrasında da; katılım bankaları ve diğer bankalar olmak üzere de bir alt sınıflandırma yapmak gerekiyor. Bu yazımızda bankalar ile ilgili yaptığımız araştırmalar sonucunda en çok tercih edilen bankalar hangileri üzerine bir paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Böyle bir sınıflandırma yaparken ister istemez az önce yaptığımız sınıflandırma bazında bir sıralama yapmak daha adil olacaktır. Dolayısıyla en çok tercih edilen bankalar hangileri sorusuna cevap verirken; devlet bankası, özel sermayeli banka, devlet katılım bankası ve özel sermayeli katılım bankası olarak ele alacağız.

En Çok Tercih Edilen Devlet Bankası

Bu konuda ister istemez cevabımız; 180 yıldan fazla geçmişi ile sektörün çınarlarından birisi olan T.C. Ziraat Bankası olacaktır. Türkiye ‘nin her yerinde şubelerini görmeye alıştığımız Ziraat Bankası müşterilerini memnun eden ve en çok tercih edilen kamu bankalarından birisidir.

En Çok Tercih Edilen Özel Sermayeli Banka

Bu kategoride birbirine yakın birçok banka olmakla birlikte zirveye en yakın olarak Türkiye İş Bankası ‘nın adını söyleyebiliriz. Gerek şube sayısı gerek çizgisini ele aldığımızda Türkiye İş Bankası bir adım daha ön plana çıkmaktadır. Müşteri memnuniyeti konusunda da İş Bankası farkını müşterilerine yaşatmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Katılım Bankası

Katılım bankaları arasındaki rekabet sessiz ve derinden ilerlerken, bu kategoride de Kuveyt Türk Katılım Bankası ‘nın, yenilikçi hizmetleri ve son projesi olan Senin Bankan ile biraz daha ön plana çıktığını kabul etmek gerekiyor.

En Çok Tercih Edilen Kamu Katılım Bankası

Her ikisi de henüz çiçeği burnunda olan iki katılım bankamız var. Bunlar Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası. Şu an için hangisi daha çok tercih edilir diye bir ayrım yapmak doğru değil çünkü ikisi de henüz yolun başında. Dileğimiz ikisinin de başarılı olması …

En çok Tercih Edilen Bankalar Hangileri
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*