Enflasyon ve Deflasyon Ne Demek

Enflasyon ve Deflasyon Ne Demek

Ekonomik terimlerin bazen ne anlama geldiğini bilsek te; nedir diye birisi sorsa tam olarak cevap veremediğimiz durumlar da olabiliyor. Bu terimlere örnek olarak Enflasyon ve deflasyonu söyleyebiliriz. Bu iki terimin belki de ne anlam ifade ettiğini bilmekteyiz ancak tam teknik olarak tanımını yapamayabiliriz. Bu yazımızda bu iki terimi sizler için ele alarak; enflasyon ve deflasyon ne demek kısaca izah etmeye çalışacağız.

Enflasyon Ne Anlama Geliyor

Enflasyon; paranın alım gücünün düşmesine neden olan, malın da sürekli değer kazandığı ve fiyatının artış yönlü hareket etmesi durumudur. 4 türlü enflasyon olup, bunlar sürünen enflasyon, müzmin enflasyon, hiper enflasyon ve dört nala enflasyondur. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde; malın sürekli değer kazanması, bunun yanında vatandaşların gelir düzeyinin ise sabit kalması ile birlikte paranın alım gücü gün geçtikçe kaybolacaktır. Enflasyonun olumsuz etkileri arasında en çok bu göze çarpmaktadır. Çünkü paranın alım gücünün kaybolması ile birlikte sosyal problemler baş gösterecek, vatandaşlar mutsuz olacak, sonucunda da ülkede kargaşa bas gösterebilecektir. Türkiye  ‘de de defalarca enflasyon yaşanmış, özellikle 1994 ‘lü yıllarda enflasyon oranı % 149,6 olarak hesaplanmıştır.

Deflasyon Ne Anlama Geliyor

Aslına bakıldığında deflasyon ve enflasyon kelimelerine karşıdan bir göz attığımızda birbirleri ile zıt şeyler ifade ettiği hemen göze çarpıyor ve bu doğru. Deflasyon; enflasyonun aksine, malın değerinin artış yerine sürekli düşüş trendi ile hareket etmesi durumudur. Aslında bu konu; ilk etapta olumlu bir durum gibi düşünülebilir ancak uzun vadeli deflasyonu durumları da beraberinde bazı sorunları getirecektir. Deflasyonun yüksek olduğu piyasalarda malın değeri düşünce ister istemez paranın alım gücü ve değeri artacaktır. Paranın alım gücünün artması ile birlikte bunun bir sonucu olarak; işsizlik artışı, maaşlarda düşüş, tüketimde yaşanacak düşüş, vs. gibi sorunlarla karşılaşılacaktır. Deflasyonun yüksek olduğu piyasalarda alış veriş hacmi azalacak ve piyasa soğuyacaktır. Bu durum da ekonomi için tehlike çanlarının çalmasına neden olacaktır. Deflasyon türleri de; para deflasyonu, mali deflasyon ve kredi deflasyonudur.

Enflasyon ve Deflasyon Ne Demek
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*