Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

İnsanoğlu olarak en temel ihtiyaçlarımız arasında beslenme, giyinme ve barınma ihtiyaçları bulunmaktadır. Giyinme ve beslenme ihtiyaçlarımızı temin etmek daha kolay iken barınma ihtiyacı için gücü olanlar ev alırken, olmayanlar ise kiralama yoluna gitmektedir. Ancak kira bedellerinin yüksek olması, hayat şartlarının zor olması gibi sebeplerden dolayı insanlar kendi evlerinin sahibi olmayı her daim bir hedef haline getirmiştir. Hele hele son yıllarda konut kredileri sayesinde kira öder gibi ev sahibi olmanın da yolu açılınca, çoğu tüketici bu hayallerini bir şekilde gerçeğe dönüştürdü diyebiliriz. Ancak yine de maddi durumu el vermeyen ve konut kredisi ile ev alamayan kişiler de bulunmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen okurlarımız için bu yazımızda bazı tasarruf yollarını ve yine ev alırken izlenmesi birkaç taktikten bahsederek; ev sahibi olmak için ne yapmak gerekiyor kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

Tasarruflara Başlayın

Ev almaya karar verdiyseniz en kısa sürede kendinize bir tasarruf planı oluşturmalı ve aylık makul tasarruf hedefleri belirleyerek, bu hedefleri tutturmak adına tasarruf planlarınıza riayet etmelisiniz. Örneğin aylık 100 TL tasarruf ederek, konut kredinizin taksitlerinin yükünü biraz daha hafifletebilirsiniz.

Konut Kredilerini Takip Edin

Konut kredilerinde bazen dönemsel olarak ciddi anlamda faiz indirimleri yaşanabiliyor. Hatta bu konuda ekonomi bültenlerini takip ederek, konut kredisinin ineceği ya da çıkacağı yönündeki haberleri de sıkı bir şekilde takip edebilirsiniz. Uygun zamanda uygun oranları bulduğunuzda krediyi kullanmalısınız.

İlk Alacağınız Ev Basamak Olsun

Ev konusunda hemen yüksek fiyatlı bir evden başlamanıza gerek yok. Hayalinizdeki evi almayı biraz daha erteleyebilirsiniz. Amacımız ilk önce kiracılıktan kurtulmak. Bunun için 20 ‘li yaşlarda idare edecek kıvamda ve fiyatı uygun olan (hatta hatta yüksek giriş katlardan alarak evin fiyatını daha da ucuza denk getirebilirsiniz) bir ev satın alabilirsiniz. Bu evin borcunu bitirdikten sonra satıp, hayalinizdeki evi satın almak adına basamak olarak kullanabilirsiniz.

Alacağınız Ev İşinize Yakın Olsun

Eğer çalıştığınız iş yerinde servis yoksa; muhakkak alacağınız evin iş yerinize yakın olmasının size hem maddi hem de manevi avantaj sağlayacağını unutmayın. Aylık yol paranız her ile göre değişirken, buradan tasarruf edeceğiniz rakam yine ortalama 150 TL ‘den aşağıya olmayacaktır.

Ekstra İşler Yapın

Evinizin borcunuzu bitirene kadar ayda size 100 TL bile kazandıracak kadar da olsa bir şekilde ek işler yapmaya çalışın. Hafta sonu tatillerinizde simit bile satsanız ayda 100 TL para kazanabilirsiniz. 100 TL demek kredi taksitlerinizin üzerindeki yükün bir nebze daha hafiflemesi anlamına gelecektir.

Etrafınızdan Borç Bulun

Her ne kadar bankadan kredi çekecek te olsanız, kredi meblağınızı ne kadar aşağıya çekerseniz o kadar az faiz ödeyeceksiniz. Bunun için de eşinizden dostunuzdan akrabanızdan ne kadar bulabiliyorsanız para bulmaya bakın, boşuna faiz ödemenin de anlamı yok.

Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*