Evin Ekspertiz Değeri Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor

Evin Ekspertiz Değeri Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor

Konut kredisinde en belirleyici unsurlardan birisi evin ekspertiz değeri konusudur. Çünkü ekspertiz değerine göre çekilebilecek kredi miktarı belirlenmektedir. Konut kredisi başvurusunda bulunan kişi de eğer çekeceği kredi miktarı yüksekse; ekspertiz değerinin ne kadar çıkacağını merak etmektedir. Aslına bakıldığında az buçuk bizler de evimizin değerinin ne kadar olacağı konusunda bazı tahminlerde bulunabiliriz. Bunu tahmin edebilmek için de evin ekspertiz değeri nasıl ve neye göre belirlenir bilmek gerekiyor. Şimdi sizlere bu konuda etkili faktörleri sayalım.

Konutun Bulunduğu Mıntıka

Değer belirlenirken en fazla etki eden unsurlardan birisi de şüphesiz konutun bulunduğu mıntıka. Bir örnek vermek gerekirse; şehrin en işlek yerine bulunan bir evin değeri ile ücra köşesindeki bir evin değeri aynı olmayacak, hatta her iki evin fiyatı arasında uçurum olacaktır.

Fiziksel Özellikleri

Satın alınan konutun fiziksel özellikleri fiyat açısından önemlidir. Dış cephe durumu, badana boya durumu, kartonpiyer durumu, oda sayısı, asansörlü olup olmadığı, otoparkının bulunup bulunmadığı, vs. gibi konularda fiyat belirlemesinde hesaba katılacaktır.

Bina Yaşı

0 kilometre bir bina ile 30 yaşındaki bir binanın fiyatları açısından tabii ki de arada fark bulunacaktır. Dolayısıyla bina yaşı da fiyatı etkileyecektir. Yeri gelmişken bir parantez açacak olursak; bazı binalar farklı nitelikleri gereği 0 binalardan çok çok daha fazla değerli de olabilirler. Bunlar istisna olup, genel itibariyle aynı mıntıkada bulunan evlerden daha düşük yaşta olanlarının fiyatları genel itibariyle daha yüksektir.

Sosyal İmkanlar

Binanın çevresindeki okul, cami, çocuk parkı, spor imkanları, vs. gibi konularda evin değerine değer katmaktadır. Tüm bu imkanların ortasında bulunan bir konut ile bunlardan hiç birisine sahip olmayan bir konutun değeri elbette fark edecektir.

Bina Cephesi

Binaların son dönemde fiyatlarını daha fazla etkilemeye başlayan bir husus var ki; o da binanın cephe durumu. Binaların güneş görme durumu, manzarası, vs. gibi durumlar fiyatı artıracaktır. Yine bir örnek verecek olursak; deniz manzarası olan bir evin, aynı mıntıkada bulunan ve deniz manzarası görmeyen bir evle fiyatı fark edecektir. Hatta deniz manzarası gören ve denize sıfır olan evler arasında da bu fark ciddi anlamda hissedilecektir.

Ulaşım İmkanları

Bir evin değeri belirlenirken; evin toplu ulaşım imkanlarından nasıl faydalandığı, otobüs, metrobüs, metro, tramvay gibi toplu ulaşım araçlarının duraklarına ne kadar yakın olduğu, konutun bulunduğu mıntıkadaki yol imkanları da önemlidir.

Neye Göre Hesaplanır

Ülkemizde gayrimenkulün değeri belirlenirken genel anlamda yapılan hesap; ilgili gayrimenkülün mevcut kira gelirinin 25 yıllık olarak hesaplanması şeklinde yapılmaktadır. Bir örnek verecek olursak; 1.000 TL kira bedeli olan bir gayrimenkülün bedeli ortalama 300 bin TL olacaktır. Ancak bu rakam kesin olmayıp, bahsettiğimiz kriterlerin hepsinin birlikte değerlendirilmesi suretiyle ortaya bir değer çıkacak ve eksperler tarafından bu değer bankaya ekspertiz raporu ile bildirilecektir.

Evin Ekspertiz Değeri Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*