Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar

Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar

Yaz geliyor ve düğün sezonu yaklaşıyorken aynı zamanda emlak piyasasının da çok hareketlendiğini görmekteyiz. Emlak derken özellikle konut satışları çok daha fazla ön plana çıkıyor. Konut almak isteyenlerin çoğunun ise ceplerinde yeterli peşin paraları olmadığı için konut kredisi çekme yoluna gidiyor. Konut kredisi çekerken bile evin tamamına kredi çıkmadığı için kalan peşinatı bile ayarlamakta zorlanılabiliniyor. Bu noktada ev almayı düşünen kişilerin kafalarını kurcalayan sorular arasında en çok dikkat çekeni ise evin ne kadarına kredi çıkar meselesi. Şimdiki yazımızda bu konu üzerine eğilerek, biraz daha detaylı aktarmaya çalışacağız.

Sınır Devlet Tarafından Belirleniyor

Konut kredisinin ne kadar çıkacağı konusunda devlet tarafından verilen bir izin var. Bu izne göre üst sınır belirleniyor. Bankaların bu sınırın üzerine çıkma şansı bulunmuyor. Hatta bankaların bazıları bu sınırın daha da aşağısında kredilendirme yaptığını da görebilmekteyiz.

Devletin Belirlemiş Olduğu Sınır % 80

Az önce de devlet tarafından kredi finansmanında bir sınır belirleniyor demiştik. Bu sınır en  son 2016 yılı sonunda yapılan düzenleme ile birlikte yüzde 80 olarak belirlenmiştir. Yani bankalar, bir konutun satışı için kredi vereceği zaman en fazla konutun değerinin yüzde 80 ‘ine kadar konut kredisi verebilecektir. Daha fazlasını vermesi mümkün değildir. Tabii ki evin değeri derken burada esas olan; evin ekspertiz incelemesi sonucunda düzenlenecek ekspertiz raporunda  belirtilen değeridir. Kısacası net olarak söyleyecek olursak; ekspertiz işlemi sonrasında satın almak istediğiniz evin değeri 100 bin TL olarak belirlendiyse, bankalardan en fazla 80 bin TL konut kredi kullanabilirsiniz.

Bazı Bankalarda Bu Sınır Düşüyor

Bankalar için konut kredisinde belirlenen yüzde 80 finansman sınırı, zorunlu bir sınır değildir. Zorunlu olan kısmı sadece bu sınırdan daha fazla kredi finansmanı yapılamayacağıdır. Yani bankalar isterse kendi politikaları çerçevesinde bu sınırı yüzde 70 ya da yüzde 75 ya da daha da aşağısına çekebilir. Kaldı ki; şu anda hali hazırda konut kredisi veren bankalar arasında sınırın yüzde 70 ve yüzde 75 olduğu bankalarda bulunmaktadır.

Bu Şartlarda Parası Yetmeyenler Ne Yapacak

Eğer ev almayı karar verip, bu sınırlara takılıyorsanız ne yapacaksınız. Bu durumda evin değerini belirleyen olan eksperle ya da banka görevlileri ile görüşebilir ve durumu kendilerine izah ederek, yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Makul seviyelerdeki eksik rakamların telafi edilmesi mümkün olabilir. Tabii ki bu iş kötü niyet olmayacak şekilde yapılmalı. Ayrıca bunun yanı sıra yine bankanızla görüşerek konut kredisinin yanı sıra ihtiyaç kredisi adı altında ikinci bir kredi açılmasını da talep edebilirsiniz. Bankalar genelde konut kredisi kullanan müşterilerinin sorunlarını bu şekilde çözmektedir. Tabii ki bundan da faydalanabilmeniz için aylık gelir seviyenizin, kredi notunuzun iyi bir durumda olması gerekecektir. Aksi durumda ikinci kredinizde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*