Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir

Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir

Findeks kredi notundan artık tabiri caizse sağır sultan bile haberdar diyebiliriz. Çünkü kredi notu bankada yaptığımız işlemlerin büyük bir bölümünde karşımıza çıkıyor, çıkmaya da devam edecek. Hele hele bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız ya da kredi kartı için başvuruda bulunduysanız kredi notu konusu daha önem arz edecektir. Findeks; kredi notu uygulamasını hayatımıza soktuktan sonra daha birçok konuya da ele atarak, bu kredi notu meselesini geliştirmeye devam ediyor. Bu konuda birçok çalışma hâli hazırda hizmete sunulmuş durumda. Bir çoğu da muhtemelen devam ediyordur. Findeks sistemi ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlerden bir tanesi olan; Findeks kredi notu renkleri ne anlama geliyor bu yazımızda ele almaya çalışacağız.

Üç Renk Bulunuyor

Findeks renklerine baktığımızda üç farklı rengin olduğunu görüyoruz. Bunları risk düzeyine göre sıralayacak olursak; en riskli grup kırmızı, risk düzeyi orta ve nötr olan grup sarı renk, ve son olarak güvenilir kategoride yer alan grubu temsil eden yeşil renk vardır. Bu renklere göre tüketiciler bir nevi sınıflandırılmış ve kategorize edilmiştir de diyebiliriz. Tabii ki bunu yaparken baz aldığı kriter yine kredi notudur. Şimdi Findeks renkleri ne kadar kredi notu olduğu anlamına geliyor bir bakalım.

Findeks Kırmızı

Kırmızı renk maalesef bankalar tarafından güvenli olmayan ve risk düzeyi en yüksek tüketiciler grubu anlamı taşımaktadır. Bu grupta yer alan tüketicilerin kredi çekmeleri mümkün olmayacaktır. 0 ile 699 arası kredi notu bulunan tüketiciler Findeks kırmızı renk ile renklendirilir. Bu kişilerin normal şartlar altında kredi kartı başvuruları ve kredi başvuruları reddedilir.

Findeks Sarı

Sarı renk işin mantığından da anlayacağımız üzere; risk düzeyinin kırmızı renge nazaran biraz daha azaldığı gruptur. Bu gruptaki tüketicilerin kırmızı renge yakın olan bölümü yine kredi ve kredi kartı başvurularında sorun yaşarken, yeşil renge yakın olan bölümü ise daha az problem yaşayacaktır. 1100 ve üzerinde olanlar ise kredi çekme konusunda aylık gelir durumları ile ilgili de bir problem yoksaa muhtemelen çekebilecektir. Ancak bu puanın altındakiler için tehlike çanları çalıyor demektir. Findeks sarı rengin kredi notu aralığı ise; 700 ile 1499 puan arasıdır.

Findeks Yeşil

Kredi notu en yüksek grup ise Findeks yeşildir. Findeks yeşil gruba dahilseniz; bu kredi notunuzun 1500 ile 1900 arasında bir not olduğu anlamına gelecektir ki; bu da bankalarla kredi kartı başvurusu ve kredi başvurusu gibi işlemlerinizde problem yaşamayacağınız anlamını taşıyacaktır. Bu gruptaki tüketiciler Findeks tarafından güvenilir tüketici olarak değerlendirilmektedir. Bu grupta bulunanların kredi notunun düşmemesi için dikkatli olmaları ve bunu muhafaza etmeleri de gerekmektedir.

Findeks Kırmızıdan Nasıl Çıkılır

Bunun için yapılması gerekeni bir cümle ile özetleyecek olursak; bankalara olan borçların zamanında ödenmesi, eksi hesaplar varsa artıya çevrilmesi, kredi kartı borçlarının tam ödenmesi ile olabilir.

Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde Findeks.com, kkb ve Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*