Findeks Kredi Notu Renklerinin Anlamı Nedir

Findeks Kredi Notu Renklerinin Anlamı Nedir

Findeks bildiğimiz üzere; kredi puanının durumuna göre tüketiciler için bir güven seviyesi oluşturmuş olup, bu puan seviyesine göre de yine belli bir renk grubuna dahil etmektedir. Hâli hazırda Findeks tarafından tüketicilerin gruplanmasında 3 renk kullanılmaktadır. Bu renkler Findeks kırmızı, Findeks yeşil ve Findeks sarı renktir. Tabii ki  bu renklerin her birinin de kendisine göre bir anlamı bulunmaktadır. Şimdi sizler için bu konuyu biraz daha açarak; Findeks kredi notu renklerinin anlam nedir kısaca anlatmaya çalışalım.

Findeks kredi notu; tüketicinin ilgili kriterlerinin değerlendirilmesi sonucunda 0 ile 1900 arası verilen bir not olduğunu da yeri gelmişken söyleyelim. Çünkü bu notu bilmeyenler için anlatacaklarımız beyhude olacaktır.

Findeks Yeşil Renk

Bu gruptaki tüketiciler; bankalar tarafından en çok güvenilen tüketiciler anlamına gelmektedir. Bu kişiler bankaya giderek kredi ya da kredi kart başvurusunda bulunduklarında, işlemlerini herhangi bir sorun yaşamadan tamamlayacaklardır. Bu kişilerin kredi notu ise; 1499 ile 1900 arası olacaktır. Kısacası eğer kredi notunuz yeşil renkte ise; yani 1499 – 1900 arasındaysa bu durumda bankalardan kredi alırken ya da kredi kartı başvurusu yaparken herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

Findeks Kırmızı Renk

Hiç birimizin içerisinde olmak istemeyeceği Findeks renk grubu şüphesiz Findeks kırmızı renktir. Çünkü; Findeks kırmızı renk grubuna dahil olan tüketicilerin, bankalardan kredi çekmek istemeleri ya da kredi kartı alabilmeleri için yapacağı başvurular; normal şartlar altında, ekstrem bir durum da yok ise % 99 ihtimalle reddedilecektir. Eğer kredi puanınız 0 ile 699 puan arasında ise; bu durumda Findeks kırmızı renk grubundasınız demektir. Yani ciddi anlamda finansal açıdan tehlike altındasınız demektir. Bu renk grubundan çıkabilmek için hızlı bir şekilde kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Bunun için da bankalarla olan ilişkilerinize çeki düzen vermeli, günü geçmiş ödenmemiş ne kadar borcunuz var ise en kısa sürede de kapatmalısınız.

Findeks Sarı Renk

Aslına bakıldığında durumları en belirsiz olan grup bu gruptur. Çünkü kırmızı gruptaki tüketicilerin en azından kredi çekemeyeceği ya da kredi kartı başvurularının reddedileceği yönünde bir beklentisi hatta bilgisi vardır diyebiliriz. Ancak Findeks sarı renk grubuna girenler biraz daha ortada kaldığı için sürekli “Acaba bana kredi çıkar mı, kredi kartı verirler mi” gibi konularda stres yaşamaktadır. Findeks sarı renk grubunun kredi puanı aralığına bakacak olursak; 699 ile 1499 arası olduğunu görüyoruz. Aslına bakılıdğında; 1499 puan gerçekten iyi bir kredi notu iken, 699 ise oldukça düşük bir kredi notu diyebiliriz. Findeks ‘in aslında bu grupları yaparken bu aralığı biraz daha kısa tutması daha makul olabilirdi. Ancak muhakkak onlarında kendine göre bu konuda bir gerekçeleri vardır. Sonuç itibariyle bankalar tarafından Findeks sarı renk grubundakiler az riskli tüketiciler olarak değerlendirilmektedir. Tabii ki  1200 ve üzeri kredi notu olanlar, daha aşağıdaki kredi notlarına göre daha farklı değerlendirilecektir.

Findeks Kredi Notu Renklerinin Anlamı Nedir
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde Findeks.com, kkb ve Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*