İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Nakit ihtiyaçlarımızda artık tek düşünebildiğimiz şey; bankaya gidip bir kredi çekmek olmaya başladı. Tabii ki bu işin sonu aslında çok hayra alamet değil ancak sonucu nereye çıkacak pek göremiyoruz. Borcunu ödeyemeyen bir çok kişinin olduğu, icra müdürlüğünde dosyaların biriktiği de hepimizin malumu. Kredi çekmeden önce özellikle bazı kriterlere dikkat etmeli. Şimdi sizlere kısaca bu kriterlerden bahsederek, ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat etmek gerekiyor paylaşacağız.

Ödenemeyecek Borçlara Girmeyin

İster bireysel ihtiyaç kredisi olsun isterseniz de konut kredisi olsun hiç fark etmeksizin; dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ödenemeyecek boyutlarda borçlara girmemek olmalıdır. Gelir düzeyiniz ile çekeceğiniz kredi taksitiniz arasında kesinlikle bir denge gözetmelisiniz. Her ne kadar bankalar bu dengeyi gözetmeye çalışsa da; mali durumunuzu sizden daha iyi bilemezler. Bu noktada sizin dikkatli bir şekilde gelir gider dengenizi bilip, buna göre borçlanmanız gerekmektedir.

Faiz Oranı

İhtiyaç kredisi tercihlerinizde tabii ki  dikkate almanız gereken hususlardan birisi de faiz oranları. Özellikle ihtiyaç kredilerinde vade süreleri daha düşük olduğu için; faiz oranları üzerinden bankaların kimi zaman oyun yapabildiğini de unutmayın. Faiz oranı düşük olan bankanın, kimi zaman toplam maliyeti daha fazla çıkabilmektedir. Ancak yine de kredi seçiminde faiz oranı önemli bir kriterdir ve dikkat edilmesi gerekir.

Vade Süresi

Bazı bankalar özellikle yüklü miktarlardaki kredilerde; vade sürelerini 36 ay olarak sınırlandırabilmektedir. Bu nedenle özellikle 48 ay vadeli kredi kullanmayı düşünenlerin bu konuyu da dikkate almaları gerekiyor.

Toplam Geri Ödeme Tutarı

Siz siz olun; bireysel ihtiyaç kredisi ya da hangi kredi olursa olsun, bir seçim yaparken muhakkak bu kıstası baz alın. Toplam geri ödeme tutarını baz alacağınız hiç bir hesaplama sizi yarı yolda bırakmayacak ve yanılgıya düşürmeyecektir. Toplam geri ödeme demek; çektiğiniz bu kredi karşılığında bankanıza ne kadar geriye para ödediğiniz anlamına gelecektir. Kaldı ki; biz tüketiciler olarak aslında bizim için önemli olan da budur.

Kredi Kampanyalarını Takip

Bankalar dönemsel olarak bir çok kredi kampanyası düzenlemektedir. Kimi zaman bu kampanyalar bir meslek grubuna yönelik olabilirken, kimi zaman da kredi notu yüksek olanlara, vs. Gibi şekillerde olabilmektedir. İşte tam da bu noktada bankaların bu kredi kampanyalarını takip ederek, kredi çekmeyi de düşünüyorsak, cebimize uygun bir fırsat bulduğumuzda bu kampanyalardan yararlanabiliriz. Bunun için de tüm bankaları sürekli takip etmek yerine bültenlerine üye olabilirsiniz.

Borcun Erken Bitmesi İçin Kısa Vadelerde Borçlanmak

Tüketicilerin bir konuda daha profesyonelce davranmadığını söylememiz gerekiyor. Genelde hepimizde olan bir düşünce olan; borcu erken bitirme isteği kimi zaman ters tepebiliyor. Sırf kredi borcunuzu daha erken bitirebilmek için ödeyemeyeceğiniz miktarlarda aylık taksitler belirlemeniz ve buna göre borçlanmanız sizi sıkıntıya sokacaktır.

 

İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Kefilsiz Kredi Veren Bankaların Kredi Kampanyaları başlıklı makalemizde faiz oranı ve kredi masrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*