İnternet Bankacılığı ve Cep Şubesi Nedir?

İnternet Bankacılığı ve Cep Şubesi Nedir?

Son dönemde bankaların kampanyaları biraz daha yakın plandan incelediğimizde; dikkatimizi çeken ve kampanyaların toplandığı ana bir konu olduğunu görmekteyiz. Çoğu banka internet bankacılığı ve cep şubesi kullanımlarının artırılması için bir çok kampanyaya imza atıyor. Bu kampanyalar arasında internet bankacılığından işlem yapanlara çekilişle bir ödül, cep şube kullananlar arasında yapılacak çekiliş sonucunda belirlenecek kişilere ödül gibi kampanyalar olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebi ise az önce belirttiğimiz üzere internet bankacılığı ve cep şubelerin kullanımının artırılması. Sebeplerini de ayrıca inceleyeceğiz ancak bu internet bankacılığı ve cep şubesi nedir önce onu size izah edelim.

İnternet Bankacılığı

Artık hemen hemen internet bankacılığı kullanmayan banka kalmadığını söyleyebiliriz. Bunun en büyük sebebi ise; bankaların şubesiz bankacılık anlayışını tüketicilere daha çok aşılamak istemesi ve bunun kullanımının artması ile birlikte maliyetlerini düşürecek olmasıdır.

İnternet bankacılığı dediğimiz sistem ise; iki bilgisayar arasında bağlantıyı sağlayan internet sayesinde, banka müşterisinin bilgisayarı ile bankanın ana serverları arasında bir bağlantı kurulup, müşterinin kendi hesabı üzerinden bazı işlemleri yapmasını sağlayan sistemdir. Ve bu bazı işlemler dediğimiz işlemlerin sayısı her geçen gün artmaya da devam etmektedir. İnternet bankacılığı genel anlamda genç nesil tarafından çok fazla kullanılmakta olup, yaşlılar ise eski usul şubeler üzerinden işlem yapmayı tercih etmektedir. Konuyu biz tüketiciler açısından ele alacak olursak; internet bankacılığını kullanmak aslında bizim daha çok işimize gelmektedir. Çünkü bu sistem sayesinde eskisi gibi bankalara gidip saatlerce sıra beklemek yerine hemen bilgisayar karşısına geçerek işlemlerimizi çok kolay bir şekilde halledebilmekteyiz. Bu bile en azından internet bankacılığını tercih sebebi olmalıdır. Kaldı ki; internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerin masrafı; şubelerden ve diğer kanallardan alınan masraflara göre çok daha ekonomiktir.

Mobil Bankacılık ve Cep Şube

İnternet bankacılığının hayatımıza girişinden sonra; mesele bankalar tarafından bir tık daha öteye taşınarak mobil bankacılık dediğimiz sistemler ortaya çıkmıştır. Cep telefonunda akıllı telefon teknolojisinin ortaya çıkışı, buradan hareketle internetin her an yanımızda olması, bankalara, müşterileri için cep telefonları üzerinden de işlem yapabilecekleri bir platform oluşturması konusunda  itici güç olmuştur. Tıpkı internet bankacılığı gibi; bankadan yapabileceğiniz çoğu işlemimizi artık bankaya gidip sıra beklemek yerine, hatta hatta bilgisayar karşısına geçip, bilgisayarımızın açılmasını, bankamızın web sitesinin açılmasını beklemek yerine, sadece cep telefonunuzda yapacağımız bir dokunmatik hareketi ile yapabiliyoruz.

Bankaların Maliyetleri Düşüyor

Her iki sistemin hayata geçirilişinden ve tüketiciler tarafından da bu iki sistemin rağbet görmesinden sonra çoğu banka yeni şube açılışlarını gözden geçirmeye başlarken, bazı bankalar şube kapanışına bile gitmiştir. Çok yakın zamanda olur mu bilinmez ancak; çoğu bankanın artık sembolik olarak bazı merkezlerde şubeleri kalırsa pek şaşırmamak gerekiyor. Çünkü internet bankacılığı ve cep şubeler hızlı bir şekilde yolunda ilerliyor.

İnternet Bankacılığı ve Cep Şubesi Nedir?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*