İnternet Bankacılığında Sahte E Posta Tuzaklarına Dikkat

İnternet Bankacılığında Sahte E Posta Tuzaklarına Dikkat

Haberlerde en çok duyduğumuz başlıklar arasında maalesef dolandırıcılık hikayeleri geliyor. Dolandırıcılar her geçen yeni taktikler bularak insanları dolandırmaya devam ediyor. Özellikle dolandırıcılık yöntemleri arasında teknolojik imkanlar kullanılıyor. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, kredi kartı ile alışveriş, banka hesabından para çekme gibi taktikler daha çok ön plana çıkıyor. Özellikle internet bankacılığında sahte e posta tuzaklarına dikkat etmek gerekiyor. Şimdi bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri başlıklar halinde ele alalım.

Kart Bilgilerinizi Kimse İle Paylaşmayın

Gerek kredi kartı olsun ve gerekse de bankamatik kartı olsun kesinlikle hiç bir bilginizi kimse ile paylaşmayın. Banka görevlisi olarak kendini tanıtan kişilerin sizden kart ve şifre bilgilerinizi istemesine sakın aldanmayın. Çünkü hiç bir banka görevlisi sizi telefonla araryıp kart şifrenizi söylemenizi istemeyecektir. En fazla kart şifrenizi girmeniz için otomatik yanıt sistemine yönlendirecektir. İlk önce bu hususa dikkat ediyoruz.

Tanıtım E Postalarına Dikkat

Genelde bankalar müşterilerine herhangi bir yeni kampanyanın tanıtımı ya da yeni bir hizmetin başlaması nedeniyle tanıtım amacıyla e posta gönderebilmektedir. Gönderilen e postalarda da detaylı bilgi için buraya tıklayın tarzında bir bağlantı da ekleyebilirler. Bu bağlantı linkine tıkladığınızda sizi direkt olarak o konu ile ilgili bölüme aktarmış olurlar. Dolandırıcılar da benzer bir yöntem kullanmaktadır. Görsel olarak aynı görseli hazırlayan dolandırıcılar, arka planda yapacakları bazı ayarlamalarla sizi internet bankacılığı giriş sayfasına yönlendirmektedir. Siz kendi bankanızın internet bankacılığına giriş yaptığınızı düşünürsünüz. Ancak aslında dolandırıcıların hazırlamış olduğu sitede gezinmekte olacaksınız.

Sistem sizi internet bankacılığına giriş şeklinde yönlendirdiği ve karşınıza da müşteri numaranız şifreniz gibi bilgilerle giriş yapacağınız internet bankacılığı giriş sayfanızın birebir aynısı çıkacağı için; müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapacaksınız. Ancak kesinlikle bunu yapmamalısınız ! Çünkü buraya yazacağınız bilgiler; dolandırıcıların kurmuş olduğu özel sistemle birlikte aynen dolandırıcıların eline geçecektir. Yani bu kişiler sizin internet bankacılığı giriş şifrelerini ele geçirmiş olacaklardır. Bu noktada kesinlikle dikkatli olmalısınız.

Nasıl Ayırt Edilecek

Bir e postanın size bankanız tarafından gelip gelmediğini anlamanız için öncelikle size e posta gönderen e-posta adresini kontrol etmelisiniz. Eğer sizin bankanıza ait olmayan bir web sitesi üzerinden gelen bir e posta ise kesinlikle dolandırıcılara ait olduğunu anlayabilirsiniz.

Güvenlik Kodu Mesajları ve 3D Mesajları

Bankalar bu tarz dolandırıcılık olaylarının artış göstermesinden sonra artık çoğu işlem öncesinde; onay için müşterilerine sistemde kayıtlı cep telefonları üzerinden bir güvenlik kodu göndermektedir. Gönderilen bu güvenlik kodunun girişi ile birlikte kimlik doğrulaması da yapılmış olacaktır. Kredi kartı alışverişlerinde de aynı şekilde 3D güvenlik kodu gönderilmektedir. Gerek 3D güvenlik kodunun ve gerekse de kimlik doğrulama amacıyla gönderilen güvenlik kodunun kesinlikle kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir. Özellikle bu hususa çok dikkat etmelisiniz.

İnternet Bankacılığında Sahte E Posta Tuzaklarına Dikkat
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*