İnternetten Alışverişin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

İnternetten Alışverişin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

İnternetin hayatımıza girişi ile birlikte değişikliğe uğrayan alışkanlıklarımız arasında herhalde en çok etkileneni alışveriş anlayışımız olmuştur diyebiliriz. Oturduğumuz yerden bilgisayarın karşısında, hatta hatta akıllı telefonların da olaya dahil olması ile birlikte yattığımız yerden alışveriş yapabiliyor olmanın da keyfi bir başka. Ancak internetten alışverişin olumlu ve olumsuz yönleri bulunduğu da bir gerçek.

İnternetten Alışverişin Olumlu Yönleri

En başta tabii ki de mağaza mağaza gezmeye gerek kalmadan sadece tıklama ya da dokunarak tüm mağazaları gezebiliyor olmak; internetten alışverişin en olumlu yönü diyebiliriz. Günümüzde en değerli şeyin zaman olduğunu kabul edersek, alışverişte kaybedilen zamanın da önüne geçilmiş oluyor. Yine bir diğer olumlu yanı da internet üzerinden yapılan alışverişler için birçok özel ve indirimli kampanya düzenlenmesi. Özellikle kredi kartı puan kampanyaları ile bazı alışverişlerde 100 TL ‘ye kadar puan kazanmak mümkün olabiliyor.

İnternetten Alışverişin Olumsuz Yönleri

İnternetten alışverişin olumlu yönünden çok olumsuz yönleri var desek çok da yanlış bir beyan olmayacaktır. Özellikle kredi kartı bilgilerinin çalınması ve sonrasında kredi kartı limitinin tamamının boşaltılması gibi vakalarla çok sık karşılaşılabiliyor. Bunun için bilinmedik sitelerden kredi kartı ile alışveriş yapmamak gerekiyor. Böyle durumlar için sanal kart oluşturarak alışveriş yapmak daha güvenli olacaktır.

Yine internet üzerinden yapılan alışverişlerin bir dezavantajı da; satın alınan ürünün birebir aynısının gelmemesi ve bu ürün ile ilgili muhatap bulamamaktır. Yine bu konuda da yapılabilecek en iyi iş bilindik ve büyük firmalarla çalışmak olacaktır. Kaldı ki; bu firmalarla bile problemler yaşanabilmektedir.

İnternetten satın aldığımız ürünün sonuç itibariyle bize ulaştırılması gerekmektedir. İşte bu noktada da kargo ve lojistik şirketleri ön plana çıkmaktadır. Tüm kargo şirketleri kargolar konusunda hassas davranmamaktadır. İnternetten aldığımız ürün bize gelene kadar zarar görebilmekte, böyle bir durumda da kargo şirketi ve satış yapan şirket suçu birbirine atmaktadır. Arada yine olan müşteriye olmaktadır. Bu konuda bir önlem olarak; koliyi hızlı bir şekilde kargo görevlisi huzurunda açıp hızlı bir şekilde kontrol etmek, bir hasar var ise bunu tutanakla tespit etme yoluna gidilmelidir.

İnternetten Alışverişin Olumlu ve Olumsuz Yönleri
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*