İşkur Kredi Başvurusu Nasıl Yapılıyor

İşkur Kredi Başvurusu Nasıl Yapılıyor

Kredi sicil affının gelmesi, KOBİ ‘lere özel birçok kredi imkanın sunulması, vs. gibi konuları gördükçe söylenecek tek bir şey var. O da devletin esnafın ve KOBİ ‘lerin canlandırılması ile ilgili hedeflerinin öncelikli olduğu.. Bu ülkede özellikle bazı bölgelerde ( teşvik paketine konu iller ) iş kurmak isteyen vatandaşlara devlet tüm imkanlarını seferber ediyor. Bunlara örnek olarak hibe krediler, İşkur kredisi, SGK muafiyetleri, yer tesisi, vs. daha birçok konuyu sayabiliriz. Bu imkanlardan birisi olan İşkur kredisi ile ilgili olarak biraz daha ayrıntıya girecek ve İşkur Kredi başvurusu nasıl yapılır kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

İşkur kredisinden faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB Girişimci Eğitim Programına katılmak ve bu programı başarılı bir şekilde tamamlayarak KOSGEB Girişimci Sertifikası almak olacaktır. Tabii ki  bu programa da kayıt olabilmek için de öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekiyor.

KOSGEB veri tabanına kaydımızı www.kosgeb.gov.tr adresinden yaptıktan sonra bize en yakın olan İşkur birimine müracaatta bulunuyoruz. Müracaatımız ile birlikte, İşkur tarafından başvuran kişi KOSGEB Girişimci Eğitim Programlarından birisine dahil ediliyor. Bu eğitim programının tamamlanması ile birlikte artık İşkur kredisinden yararlanmak isteyen kişinin proje aşaması geliyor. Hayata geçireceği iş ile ilgili bir proje hazırlayan girişimci adayı, bu projesini de KOSGEB yetkililerine sunacaktır. Yapılacak sunum sonrası KOSGEB yetkilileri tarafından projenin onaylanması halinde artık işletmenin kuruluş aşamasına geçilecektir.

Burada vatandaşlar tarafından yanlış anlaşılan bir konu ise; hibe olarak yapılan ödemelerde KOSGEB ‘in girişimci adayına direkt olarak para verdiği yönündeki görüştür. KOSGEB kimseye direkt olarak para vermemektedir. Özellikle hibe olan ödemelerde; girişimci tarafından KOSGEB tarafından desteklendiği belirtilen harcamaların yapılması, bu harcamaların faturalarının da KOSGEB ‘e ibraz edilmesi, KOSGEB tarafından da bu harcamaların onaylanması sonrasında girişimci adayına ödeme yapılmaktadır.

İşkur kredisi açısından ise; süreç yine aynı şekilde işleyecek, kişinin projesinin uygun görülmesi halinde anlaşmalı bankalar kanalıyla belli süre geri ödemesiz ve faiz oranı çok düşük ya da faizsiz krediler verilmektedir. Bu kredilerin başvurusu için sektörel olarak şartlar değişebilmektedir. KOSGEB kredileri ile ilgili olarak desteklenen sektörlere göz atmak için lütfen http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir linkine tıklayınız. Eğer projenize konu işiniz listede yer alan sektörlerden birisi içerisinde yer alıyorsa bu durumda KOSGEB kredi ve imkanlarından yararlanabiliyorsunuz demektir. Ancak bunlar dışında yer alan iş kollarının maalesef İşkur hibelerinden yararlanma durumu olmayacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için İşkur birimlerine ya da KOSGEB birimlerine gitmeyi düşünmelisiniz. Çünkü devlet gerçekten iş kurmak isteyen ve istihdam sağlamak isteyen kişileri karşısında ciddi projelerle görmek istiyor. Bu nedenle bu iki kuruma giderken rahat olun. Size en yakın İşkur birimi ile iletişime geçmek için http://www.iskur.gov.tr/kurumsalbilgi/iletisim.aspx linkinden bulunduğunuz ile göre irtibat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İşkur Kredi Başvurusu Nasıl Yapılıyor
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*