İşyeri Kuracağım Diyenlere 6 Önemli Tavsiye

İşyeri Kuracağım Diyenlere 6 Önemli Tavsiye

Türk insanı olarak genlerimizde özgürlük hissi hep ağır basmaktadır. Ayrıca ticaret konusunda da millet olarak yetenekli olduğumuzu da söylemek gerekiyor. Hem bu konuda yetenekli olup, hem de özgürlük hissimiz ağır basınca; çalışan kişiler de dahil olmak üzere, hemen hemen hepimizin aklının köşesinde bir şekilde kendi iş yerimizi açarak, kendimize çalışmak yatıyor. Ancak türlü türlü engellerden ötürü bu hayallerimizi gerçekleştiremiyoruz. Yine de bu aşamaya gelenlerin de iş yerinin kuruluş sürecinde çok dikkat etmesi gerekiyor, işi sağlam temellere oturtmak gerekiyor. Şimdi iş yeri kuracağım diyenlere 6 önemli tavsiyede bulunmaya çalışacağız.

1-Toplayabildiğiniz Kadar Sermaye Toplayın

İşe başlangıç aşamasında ne kadar borçsuz girebilirseniz o kadar iyi olacaktır. Bunun için biriktirebildiğiniz kadar para biriktirin ve kuruluş aşamasındaki gereksiz masrafları kısabildiğiniz kadar kısın. İşletmeniz hemen para kazanmaya başlamayacağı için ileride bu paralara ihtiyacınız olabilir. O yüzden eşinizden dostunuzdan da almak suretiyle bulabildiğiniz kadar sermaye bulmaya çalışın.

2-Fizibilite Çalışması Yapın

Bir işe başlamadan önce yapılması gereken en önemli işlerden birisi de fizibilite çalışmasıdır. Bu çalışmalar bizlere; bu iş ne getirir, ne götürür, nasıl daha iyi yapılır, olası kötü senaryolar nedir, vs. gibi konularda araştırma yaparak bilgi sahibi olmamızı, dolayısıyla da olası problemler için şimdiden önlem almamızı ve uyanık olmamızı sağlayacaktır.

3-Mekan ve Yer Tercihinde Doğu Adımlar Atın

Aslına bakıldığında fizibilite çalışmaları kapsamına girdiğini söyleyebileceğimiz bu konu çok önem arz ettiği için ayrı bir başlık altında incelemek gerekiyor. Bir iş yerini açarken; bu iş yerinin nerede açılacağı hayati derecede önem taşımaktadır. İşimizin niteliğine göre; ulaşım imkanları kolay, yaya trafiğinin bol olduğu, sanayi bölgelerine yakın, vs. gibi özelliklere sahip olması gerekebilir. Bu nedenle sadece ulaşım ve lojistik açısından iş yerinin nereye açılacağı konusu çok ayrıntılı bir şekilde düşünülmeli ve incelenmelidir.

4-Rakiplerinizi Tanıyın

Bir iş yapıyorken, iş kolunuzda ya da sektörünüzde rakiplerinizin kim olduğunu, durumlarının ne olduğunu, rekabet şartlarını iyi bilmek gerekiyor. Bunu iyi bilmek demek, rakibinizin güçlü yanlarını ve zayıf yanlarını bilip buna göre hareket etmek demek olacaktır. Bu da sizi gerektiği yerde gerektiği gibi hareket etme kabiliyeti kazandıracaktır.

5-İlk 1 Yılı Unutun

Bir iş yeri kuruyorken en başta kabul edilmesi gereken şartlardan birisi de budur. Çok yüksek beklentilere girmeye gerek yok. Kaldı ki; böyle bir beklentiniz olsa bile birkaç istisnai sektör haricinde bir iş yerini açar açmaz hemen ciddi meblağlarda kâr ettirmeye başlaması oldukça zordur. Bu sıkıntılı dönemi atlatmak için biraz sabretmek ve çok çalışmak gerekiyor.

6-Doğru Ekiple Yola Çıkın

Eğer açacağınız iş yerinde kimse çalışmayacaksa ve tek siz olacaksanız sorun yok. Ama yapacağınız iş bir ekip işi ise; bu durumda ekip çok önem arz edecektir ve inanın ekibin sağlam olması demek; başarmanın yarısı anlamına gelecektir. Ekibinizi kurarken titiz davranmalısınız.

İşyeri Kuracağım Diyenlere 6 Önemli Tavsiye
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*