Kadınlar İş Kurmak İçin Hibe Desteklerinden Nasıl Yararlanır

Kadınlar İş Kurmak İçin Hibe Desteklerinden Nasıl Yararlanır

Günümüzde kadın istihdamının artırılmasının yanı sıra aynı zamanda kadın girişimcilerin sayısının da artırılması yönünde; gerek devlet tarafından ve gerekse de sivil toplum örgütleri tarafından bir çok kampanya yürütülüyor. Bu kampanyalar bazen hibe şeklinde, bazen faizsiz kredi şeklinde bazen de düşük faizli krediler şeklinde olabilmektedir. Biz siz değerli okurlarımız için bugünkü yazımızda hibe konusunu ele alarak; kadınlar iş kurmak için hibe desteklerinden nasıl yararlanır kısaca anlatmaya çalışacağız.

Kadınlara KOSGEB ‘ten Destek

Ülkemizde, girişimcilere hibe olarak destek veren kurum sayısı maalesef çok az olmakla birlikte, hiç şüphe yok ki bunlar arasında en büyük destek veren KOSGEB ‘tir. KOSGEB; kendi işini kurmak isteyen kişiler için 50 bin TL ‘ye kadar hibe desteği vermektedir. Bu hibe desteklerinden kadın olan girişimciler ise daha fazla faydalanmaktadır. Kadın girişimciler bu hibe desteklerinin % 80 ‘ine kadar yararlanabilmektedir.

Ne Tür Destekler Veriliyor

KOSGEB ‘in hibe destekleri; işletme kuruluş giderleri, kuruluş dönemi ile ilgili alınacak makine, teçhizat, ofis donanımı ve yazılımı giderleri, diğer işletme giderleri şeklindedir. Şimdi giderlerin nasıl ve ne kadar verildiğine de biri bakalım.

İşletme Kuruluşu

KOSGEB ‘in hibe olarak verdiği destekler arasında işletme kuruluş giderleri de bulunmaktadır. Bu konuda belirlenen sınır 2 bin TL ‘dir. Zaten hâli hazırda bir işletmenin kuruluş giderleri de bu civarda da tutmaktadır.

Makine, Ofis Donanım – Yazılım ve Teçhizat Desteği

KOSGEB yeni kurulacak iş yerinizin, kuruluşundan sonraki 2 yıl içerisinde Makine, Ofis Donanım ve Yazılım ile Teçhizat alımlarınızda yapacağınız 18 bin TL ‘ye kadar harcamalar için hibe desteği vermektedir.

Diğer İşletme Giderleri

KOSGEB ‘in en güzel desteklerinden birisi de diğer işletme giderleri hibe desteği olup, yine yeni kuracağınız iş yerini ile ilgili olarak iş yeri kiranız, çalışacak personelin maaş giderleri gibi konularda 30 bin TL ‘ye kadar hibe desteği sağlanmaktadır. Bu aylık en fazla 5 bin olabilmektedir.

Bu desteklerden yazımızın başında da belirttiğimiz üzere; erkek adaylar yüzde 60 oranında faydalanabiliyorken, kadın girişimciler için ise bu oran yüzde 80 olmaktadır.

Kadın Çiftçiler İçin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibesi

Son olarak gündemde olan Genç Çiftçi Hibe Kredisi olarak bilinen bu hibe kredisi desteği kapsamında; ister kadın olsun ister erkek olsun, 30 bin TL ‘ye kadar hibe desteği sağlanmaktadır. Bu hibe desteğinden faydalanmak isteyen kadın çiftçi adaylarının; herhangi bir işletme sahibi olunmaması, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışılmaması, 18 yaş ile 41 yaş arasında olunması, çiftçilik yapılıyor ise 50 küçük baş hayvan ile 15 büyük baş hayvandan daha fazla hayvana sahip olunmaması, bir önceki çiftçi hibe kredisi programı kapsamında herhangi bir başvuru reddi ya da iptali durumunun söz konusu olmaması gerekmektedir.

Kadınlar İş Kurmak İçin Hibe Desteklerinden Nasıl Yararlanır
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*