Kalkınma Bankası’na Onay Çıktı

Kalkınma Bankası’na Onay Çıktı

Adını duymaya çok fazla alışmadığımız Türkiye Kalkınma Bankası ‘nın KAP ( Kamu Aydınlatma Platformu ) en son olarak yaptığı açıklamada; % 212,5 oranında bedelli sermaye artırımı konusunda SPK ( Sermaye Piyasası Kurulu ) tarafından onay çıktığı belirtildi. SPK tarafından Kalkınma Bankası’na onay çıktı, bizler de sizlere hemen konunun ayrıntılarını aktarmak için bugünü yazımızı kalem aldık.

Kalkınma Bankası tarafından yapılan açıklamanın ayrıntılarına baktığımızda; bankanın 500 milyon Türk Lirası olan kayıtlı sermayesinin tavanı içinde, 160 milyon Türk Lirası olan çıkartılmış sermayenin % 212,5 oranında arttırıldığı, yani 500 milyon Türk Lirasına çıkarıldığı, 340 milyon Türk Lirası tutarında olan sermaye artışının ortaklara yeni pay alma konusunda haklarının kısıtlanmaksızın, hisse senetlerinin nominal değeri olan 0,01 TL üzerinden belirlenecek bedel olarak yapılacağına dair Yönetim Kurulu kararı alındığının ve yine bu kararın da 30 Eylül 2016 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu ( KAP ) ‘na duyurulduğunun altı çizildi. Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) tarafından; 27 Ekim 2016 tarihinde yapılan sermaye artırımı başvurusu 22/11/2016 tarihli ve 2016/31 sayılı bülten ile onaylanarak duyurusu da yapılmıştır.

Biraz da Kalkınma Bankası hakkında sizlere kısaca bilgi verelim.

TKB ( Türkiye Kalkınma Bankası ); 1975 yılında 13 Sayılı KHK ( Kanun Hükmünde Kararname ) kapsamında kurulmuştur. İlk kurulduğunda adı DESİYAB(Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası A.Ş.) ‘tır.1988 yılında çıkarılan yeni bir KHK ile Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. adını almıştır. Kuruluş amacı sanayii sektörü geliştirilmesi için gerekli finansman ihtiyacının karşılanmasıdır. Ancak sonradan sektör ayrımı yapmaksızın çalışmalarına devam etmiştir. Türkiye Büyük Milet Meclisi tarafından çıkarılan 4456 Sayılı Kanun ile görev alanı tam olarak belirlenen bankanın kanunda geçen hükme göre; ” …Türkiye’nin kalkınması için; anonim şirket statüsündeki teşebbüslere karlılık ve verimlilik anlayışı içinde kredi vermek, iştirak etmek suretiyle finansman ve işletme desteği sağlamak, yurtiçi ve yurtdışı tasarrufları kalkınmaya dönük yatırımlara yöneltmek, sermaye piyasasının gelişmesine katkıda bulunmak, yurtiçi, yurtdışı ve uluslararası ortak yatırımları finanse etmek ve her türlü kalkınma ve yatırım bankacılığı işlevlerini yapmak…” şeklinde belirtilmiştir.

Bankanın % 99,08 ‘lik payı T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına ait olup, kalan % 0,92 ‘lik pay ise halka arz edilmiştir. Borsada KLNMA kodu ile işlem gören Kalkınma Bankası sanayi, turizm, eğitim ve sağlık sektörüne destek vermeye devam etmektedir. Bu destekler arasında proje esaslı kredi, iştirak yoluyla finansman ve  finansal kiralama gibi hizmetler sağlamaktadır.

Kalkınma Bankası ‘nın organları; Genel Kurul ve yönetim kurulu ( genel müdür, hissedarlar arasında seçilecek 7 üye) dur. Yönetim kuruluna genel müdür başkanlık etmektedir. Ankara ve İstanbul ‘da şubeleri bulunan banka ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için internet sitesi olan http://www.kalkinma.com.tr/adresinden ulaşabilirsiniz.

Kalkınma Bankası’na Onay Çıktı
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*