Kart Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Türk milleti olarak alışverişlerimizde kredi kartlarımızı artık paradan daha çok kullanan bir millet haline geldik ancak ister istemez bunun bazı olumsuz sonuçları da ortaya çıkmaya başladı. Bu sorunlar ne gibi sorunlar derseniz; en büyüğü hiç şüphe yok ki kredi kartı borçlarını ödeyemeyen tüketiciler. Üstelik bu kesimin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Bankalar da kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için hukuki süreçleri başlatıyor. Sonrasında ise hep bildiğimiz senaryolar gelişmeye devam ediyor. Bu noktada süreç hakkında belki hepimiz bilgi sahibi olmadığımız için; bu yazımızda bu konu üzerine eğilerek; kart borcu ödenmediğinde ne olur hususunu ele almaya çalışacağız.

90 Gün Süre Var

Kredi kartı borçlarınızı ödemediğinizde bunun elbette bir karşılığı olacaktır. Çünkü banka da kendi alacağını tahsil etmek için bir şekilde girişimlerde bulunacaktır. Bunun ilk aşamasının sona ermesi için 90 günlük bir süre bulunmaktadır. Eğer 90 gün içerisinde siz kredi kartınıza hiç biri şekilde para yatıramazsanız idari takip dediğimiz evre başlayacaktır. Geçecek olan bu 90 günlük süre zarfında ise sizi bankadan görevliler arayacak ve kredi kartı borcunuzu yatırmanızı isteyeceklerdir. Eğer bu kredi kartı borcunuzu yatırmazsanız hukuki sürecin başlayacağı konusunda bilgi vereceklerdir. Ancak bu süre zarfında herhangi bir icra durumu söz konusu olmayacaktır.

90 Gün Sonrasında Ne Oluyor

Bahsettiğimiz bu 90 günlük süre geçtikten sonra halen borç ödemesi yapmadıysanız artık bankacılar yerine sizleri bankaların hukuk bürolarında görevli olan avukatları aramaya başlayacaktır. Tabii ki  onların konuşmaları da artık daha farklı olacak, ödeme yapmamanız halinde icra işlemlerinin başlatılacağı son kez tarafınıza bildirilecektir. Bu bildirimler tebligat yoluyla da yapılacaktır. Halen borç ödenmiyorsa icra işlemleri başlayacak, adınıza kayıtlı mallar varsa ya da evinizde, iş yerinizdeki eşyalara (haczedilebilen eşyalara) haciz gelecek, bu haciz sonrası da eşyaların satışı yapılarak banka tarafından alacak tahsil edilecektir. Adınız da kara listeye eklenecek ve kredi siciliniz bozulmuş olacaktır.

Bu noktada banklalara olan borcunuzu ödeyemiyorsanız ve gidişatta da bir değişiklik olmasını beklemiyorsanız en akıllıca iş banka ile görüşerek borçların yapılandırılmasını sağlamak ve en azından bir süre zaman kazanmak olacaktır.

Kredi Notu Düşecektir

Kart borcunuzu ödemediğiniz sürece kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Son olarak hakkınızda hukuki sürecin başlaması ile birlikte kara listeye girmiş olacaksınız. Bu noktadan sonra da tüm bankaların kredi ve kredi kartı konusunda kapıları sizlere kapanacaktır. Bu durumu düzeltmeden ne kredi çekebilir ne kredi kartı alabilirsiniz. Dolayısıyla borcunuzu ödeyemiyor duruma düştüyseniz; en azından kredi siciliniz bozulmadan bir yapılandırma yolu denemelisiniz. Çünkü kredi sicili bozulduktan sonra bankaların size kredi vermesi mümkün olmayacağından, yapılandırma işlemini çok geç kalmadan halletmelisiniz. Aksi takdirde yapılandırmak için size kredi verecek bir banka da bulamayacaksınız.

Kart Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*