Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir

Evi olmayan kişilerin belki de hayatlarında en çok sahip olmak istedikleri şey dört duvar arasında da olsa bir evdir. Bir an evvel kiracılıktan kurtulmak isteyen kişiler, özellikle son dönemdeki konut kredi imkanlarının uygunluğu ile birlikte bu hayallerini gerçeğe dönüştürme konusunda daha da şanslıdır diyebiliriz. Konut kredisi kullanmadan önce ise bazı konularda bilgilenmek gerekiyor. Örneğin konut kredisi için ekspertiz ne demektir, eksperler ne iş yapar, neyi tespit eder gibi hususları iyi bilmeliyiz. Aksi takdirde sürprizlerle karşılaşabiliriz.

Konut kredisindeki ekspertiz işlemi oldukça önemli bir konudur. Çünkü alacağınız kredi miktarı; banka tarafından görevlendirilen eksperin iki dudağının arasında olacaktır. Bunun asıl sebebi ise; konut kredisinde kanunen izin verilen finansman oranı belirlenirken baz alınan rakamın eksperler tarafından belirlenen rakam olmasıdır.

Ekspertiz sonucunda; konut kredisi çekilerek satın alınacak olan evin değeri belirlenmektedir. Buna da konutun ekspertiz değeri denmektedir. Bir kişinin çekebileceği konut kredisi miktarı da; konut üzerinde yapılan ekspertiz sonucunda ortaya çıkan değerin % 80 ‘i kadar olabilmektedir. Yani sizin 200 bin TL ‘ye anlaştığınız bir eve; konut eksperleri 150 bin TL değer biçerse bu durumda hesaplar karışacak; siz 160 bin TL ‘ye kadar kredi alabiliyor olmayı hesap ediyorken bir anda kredi çekilebilecek rakam 120 bin TL ‘ye inecektir. Bu da zaten zor durumda olan konut alıcısını daha da sıkıntıya sokacaktır.

Ancak söz konusu konut satışında herhangi bir art niyet yok ise; konut eksperleri de genelde anlaşılan rakam üzerinden değerleme yapmaktadır. Çıksa bile afaki farklar çıkmamaktadır. Yine de göz göre göre 100 bin TL ‘lik evin 200 bin TL ‘ye alınıyor gibi gösterilmesine de eksperler müsaade etmeyecektir.

Bildiğimiz üzere; satın alınmak istenen konut üzerinde yapılan bu ekspertiz işlemi nedeniyle konut kredisi kullanacak kişiden bir ekspertiz ücreti alınmaktadır. Genelde ekspertiz ücreti konutun niteliğine göre değişkenlik göstermektedir.

Konut eksperlerinin, bir konutun fiyatını belirlerken dikkat ettiği hususlar; konutun bulunduğu mahal, büyüklüğü, kat durumu, yaşı, iç durumu, vs. gibi kriterlerdir.

 

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir
Rate this post

Yorum yapın

*