Konut Kredisinde Evin Tamamına Kredi Çıkmaz

Konut Kredisinde Evin Tamamına Kredi Çıkmaz

Konut kredilerinde vatandaşlar olarak maalesef yanlış bildiğimiz bir husus vardır ki; o da konut kredilerinde evin tamamı için kredi çekilebildiği yönündedir. Ancak bu doğru bir bilgi değildir çünkü konut kredisinde evin tamamına kredi çıkmaz. Bunun sebebi ise bu konudaki  yasal düzenlemelerdir. Şimdi konuyu biraz daha ayrıntıları ile ele alalım.

Finansman Oranı İçin Tavan Sınırı % 80

Konut kredilerinde verilebilecek tavan finansman oranı devlet tarafından belirlenmektedir. Bu oran yakın zaman öncesinde kadar % 75 idi. Ancak kredi kartı borç yapılandırılması ile ilgili olarak yapılan kanuni düzenlemelere, konut kredisi finansman oranı dahil edilerek, bu sınır % 80 oranına yükseltildi. Tabii ki bu üst sınır; isteyen banka bu sınırı uygulayabilir isterse daha da düşük uygulayabilir. Ancak kesin bir şey var ki; evin değerinin % 80 ‘inden fazlasına kredi veremeyeceğidir. Bankaların çoğu % 80 sınırına uyarken, bazıları ise finansman oranını % 70 ya da % 75 ‘lerde kesebilmektedir.

Hangi Değerin % 80 ‘i

% 80 ‘i oranında diyoruz ancak hangi değerin % 80 ‘i hesaplanacak bunu da iyi bilmek gerekiyor. Bu noktada evi aldığınız fiyatın bir önemi yok. Asıl olan evin ekspertiz değeri. Siz isterseniz evi 200 bin TL ‘ye de alsanız, eğer evin ekspertiz değeri 150 bin TL ise bu durumda çekebileceğiniz kredi miktarı 150 bin TL ‘nin % 80 ‘i olacaktır. Bu da 120 bin TL ‘ye tekabül edecektir. Bu nedenle evin ekspertiz değeri önem arz etmektedir. Peki bu ekspertiz değeri neye göre belirleniyor biraz da buna bakalım.

Eksperiz Değerinin Belirlenmesi

Bu işlem için bankanın bünyesinde bulunan ve uzmanlık alanları emlak değeri tespiti olan kişiler görevlendiriliyor. Bu kişiler evle ilgili bir değer tespiti çalışması yaptıktan sonra bir rapor hazırlayarak bankaya sunuyor. Böylelikle evin değeri belli olmuş oluyor. Evin değeri belirlenirken; kat durumu, cephe durumu, mahallesi, caddeye yakınlığı, imkanları, vs. gibi çok fazla konu önem arz ediyor. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; genel itibariyle kötü niyetli kullanımlar yok ise; eksperler genelde konutun satın alınacak fiyatına yakın düzeyde bir değer çıkarıyor. Arada çok fazla uçurum farklar olmuyor.

Kalan % 20 Nasıl Tamamlanıyor

Eğer elinizde bir peşinat yoksa ve yine de bir konut satın almayı kafaya koyduysanız üzülmeyin bu konuda da bir çözüm yolu bulunuyor. Bankalar genelde peşinatı bulunmayan tüketiciler için; kalan % 20 ‘lik para ile ilgili olarak; şartların elvermesi halinde ihtiyaç kredisi çıkarıyor ve bu eksiği tamamlıyor. Ancak bunun bir sonucu olarak konut kredisi ile birlikte ihtiyaç kredisi taksitleri ister istemez konut alan kişinin belini biraz daha büküyor. Dolayısıyla böyle bir işe girmeden önce iyi bir hesap kitap yapmak gerekiyor. Sırf peşinatsız ev alabilmek için ödenemeyecek borçların altına imza atmak da doğru bir davranış olmayacaktır. Yeri gelmişken aman dikkat diyoruz.

 

Konut Kredisinde Evin Tamamına Kredi Çıkmaz
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Anında Kredi Başvurusu Alan 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizde 5000 tl 36 ay kredi, anında kredi ve hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*