KOSGEB Kredisi İle Nasıl İş Kurabilirim?

Eskiden çoğu kişi bir iş fikrim var ama para olmadığı için hayata geçiremiyorum diye hayıflanırken, günümüzde KOSGEB ‘in destekleri ile bu söz artık mazide kaldı diyebiliriz. Bazı destekleri geri ödemesiz, bazı destekleri faizsiz, bazı destekler ise düşük faizli olan KOSGEB ‘te; fikri olan ve samimi olan herkese kapı açık. Üstelik bazı sektörlerde detekler çok ciddi rakamlara tekabül edebiliyor. Şimdi bu yazımızda KOSGEB kredisi ile nasıl iş kurabilirim diye düşünenler için yol haritasını çizmeye çaışacak ve sizleri bilgilendireceğiz.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB ‘ten bir şekilde hibe, faizsiz kredi ya da düşük faizli kredi imkanlarından yararlanmak istiyorsanız; evvela yapmamız gereken KOSGEB eğitimlerine katılmaktır. Bu eğitimler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri olarak adlandırılmakta, İş Kur, KOSGEB ya da diğer kurs veren kurumlar vasıtasıyla kayıt olunabilmektedir. Kayıt olduktan sonra yaklaşık dokuz – on gün süren bu eğitimler sonucunda, her eğitime katılan kişiye Girişimcilik Sertifikası verilmektedir. İşte bu sertifkayı aldıktan sonra artık işletmenizi kurmak için adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Bu sertifikayı almadan kuracağınız hiç bir işletmeniz için KOSGEB ‘ten destek alamazsınız, bunu sakın unutmayın.

İşletmeyi Kurup Harcamaya Başlıyoruz

İşletmemizi kurduktan sonra; işletmemizi faaliyete geçirmek için gerekli olan harcamaları yapmaya başlıyoruz. Bu harcamalar, işletme kuruluş giderleri, makine teçhizatı, tadilat, vs. Gibi harcamalar olabilir. Burada önemli olan faaliyet gösterdiğiniz sektörün KOSGEB ‘in desteklediği sektörlerden birisi olmasıdır. Eğer faaliyet konunuz bu sektörler dışındaysa yine KOSGEB ‘ten destek alamazsınız. İşletmemizi kurduk ve harcamaları yapmaya başladık. Harcama yapıyoruz ancak tüm harcamalarımızın faturalarının olması gerekiyor. Çünkü KOSGEB vereceği hibe ya da kredileri bu faturalara göre veriyor. Faturasız işlemleriniz için KOSGEB ‘ten para alamazsınız.

KOSGEB ‘ten Paramı Nasıl Alacağım

Bunun için KOSGEB girişimcilik eğitiminde öğrendiğiniz bilgilerle dosyanızı oluşturuyor ve projenizi hazırlıyorsunuz. Nasıl dosya hazırlayacağım diye merak etmeyin çünkü bunların hepsi size KOSGEB girişimcilik eğitiminde ayrıntılı bir şekilde öğretilecektir. Projenizi hazırlayıp KOSGEB uzmanlarına sunduktan sonra onay süreci başlamaktadır. Projenizin onaylanması ile birlikte artık KOSGEB ‘in desteklediği konulardaki harcamalarınız için hibe ve faizsiz kredi alabilirsiniz.

Ne Kadar Destek Var

KOSGEB ‘te verilen destekler; 30 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi şeklinde olmaktadır. Bu hibe ve kredilerden erkekler % 60 oranında kadınlar ise % 70 oranında yararlanabilmektedir. Şehit yakınları gaziler de yüksek oranlarda faydalanmaktadır. Ayrıca kalkınmışlık derecesine göre; kalkınma derecesi düşük illerde yapacağınız yatırımlar için de daha yüksek oranlarda desteklerden yararlanılabilmektedir.

KOSGEB Hangi Sektörleri Destekliyor

Az önce de söylediğimiz üzere KOSGEB ‘ten destek alarak bir işletme kurmayı ve hayata geçirmeyi düşünüyorsanız; bu işe girişmeden önce kesinlikle düşündüğünüz iş kolunun KOSGEB ‘in desteklediği sektörlerden olup olmadığına bakmalısınız. Bu liste bazen güncellenebilmekte olup, KOSGEB ‘in resmi web sitesinden http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir linkinden takip edebilirsiniz.

KOSGEB Kredisi İle Nasıl İş Kurabilirim?
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*