Kredi Çekmek İçin Maaş Yazısı Nasıl Olmalıdır

Kredi Çekmek İçin Maaş Yazısı Nasıl Olmalıdır

Bankadan kredi çekmeyi düşünen vatandaşlarımızın bilmesi gereken konulardan birisi de kredi başvurusu sırasında bankalar tarafından talep edilen belgelerdir. Bu belgeler genelde tüm bankalar için aynı olup, bazı bankalar ilave birkaç belge de talep edebilmektedir. Kredi başvurusu sırasında istenilen belgelere baktığımızda; nüfus cüzdanı, gelir durum belgesi yani maaş bordrosu ve ikametgah ya da son aya ait fatura örnekleridir. Maaş bordrosu ile ilgili olarak, bunun nasıl olacağı yönünde tüketicilerin genelde kafası karışabilmektedir. Bizler de bu konuyla ilgili olarak; kredi çekmek için maaş yazısı nasıl olmalıdır sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Şirket Tarafından Onaylı Olmalı

Maaş aldığınız şirketten alacağınız maaş bordrosu aylık gelir belgesi konusunda yeterli olacaktır. Ancak şuna dikkat etmek gerekir ki; o da maaş bordrosunun imzalı ve kaşeli olması gerektiğidir. Çünkü sıradan bir A4 kağıdına herkes bir maaş bordrosu hazırlayarak bankaya ibraz edebilir. Dolayısıyla bankalar bunu kabul etmemekte, muhakkak imzalı bir şekilde maaş bordrosu istemektedir.

Eğer SGK ‘dan bir çıktı aldıysanız ve bunu bankaya ibraz edecekseniz ( kaldı ki; gelir belgesini bazı bankalar SGK tarafından düzenlenmiş olarak istemektedir ); bu durumda da E-Devlet üzerinden alacağınız bir bildirim çıktısı yeterli olmayacaktır. Bunun SGK tarafından verilmiş olması ve ilgili personel tarafından paraflı mühürlü olması gerekmektedir. Yine bu özellikleri taşımayan gelir belgeleri de muhtemelen bankalar tarafından kabul görmeyecektir.

Bankalar Maaş Yazısı Konusunda Neden Titiz Davranıyor

Bunun sebebi bankaların, size kredi verirken aylık gelirinizi tam ve doğru olarak bilmesi gerekiyor. Çünkü aylık geliriniz, size verilecek kredinin en fazla ne kadar olabileceği, aylık taksitlerinizin ne kadara kadar çıkabileceği gibi hususların hesaplanmasında önem arz etmektedir. Bankalar da onaylanmış bir evrak üzerinden bu hesaplamaları yapmayı tercih ettiği için; maaş yazısı konusunda titiz davranıyor ve imzasız belgeleri genelde kabul etmiyorlar.

Maaşımın Kaçta Kaçına Kadar Ödeme Yapabilirim

Aylık taksitler konusunda genelde bankaların belirlemiş olduğu rakam; aylık gelirinizin 1/3 ‘ü kadardır. Yani asgari ücretli çalışan bir kişinin aylık ödeyebileceği taksit miktarı 1404 / 3 dersek; 468 TL olacaktır. Kişinin taksitleri de buna göre ayarlanacaktır.

Kredi Çekmek İçin Maaş Yazısı Nasıl Olmalıdır
Rate this post

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*