Anasayfa / Genel / Kredi Kartı Borçlusu Ölürse Ne Olur?

Kredi Kartı Borçlusu Ölürse Ne Olur?

Kredi kartlarının hayatımızdaki en değerli varlıklarımız haline gelmesi ile birlikte her geçen gün kredi kartı kullanım oranımız git git gide artıyor. Hal böyle olunca da bazı tüketiciler bilinçsiz kredi kartı kullanımı nedeniyle kredi kartı borçlarını ödeyemez hale gelebiliyor. Bu nedenle de ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Tabii ki bu ödenmeyen borçlar nedeniyle; borçlu kişinin vefatı ile birlikte kalan mirasçıları da sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu yazımızda ana konu olarak kredi ve kredi kartı borçlusu vefat ederse borç ne olur konusuna değinecek ve bu konuda alınabilecek önlemlerden kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Bildiğimiz üzere ülkemizdeki hukuk kanunlarına göre bir şahsın ölümü halinde; arkasında kalan kanuni mirasçıları bu kişinin tüm mal varlığı ve alacakları üzerinde hak sahibi olacaklardır. Tabii ki bu konuda pek bilinmeyen bir durum ise, kişinin ölümü ile birlikte sadece mal varlığı ve alacaklarında hak sahibi olmayıp aynı zamanda borçlarından da sorumlu olduklarıdır. Sonuç itibariyle ölüm hepimizin eninde sonunda tadacağı bir mesele olduğu için bununla ilgili borçlar açısından bir kısım tedbirler alınmalıdır.

Yine işin özü sigortaya dayanmaktadır. Kredi kartı borçlarınız için yaptıracağınız ve cüzi miktarda prim ödeyerek yaptıracağınız bir sigorta sayesinde; ölümünüz halinde sigorta tarafından kredi kartı borcundan kurtulma konusunda kendinizi güvene alabilirsiniz. Tabii ki bu her şartta sigorta tarafından kredi kartı borçlarınızın ödeneceği anlamına gelmeyecektir. Bazı ölüm durumları bu sigorta kapsamından çıkarılmıştır. Bu nedenle sigorta yaptırmadan önce muhakkak poliçeleri falan detaylı incelemeniz gerekmektedir. Örneğin; intihar ölümleri bu sigortaların kapsamı dışındadır. Yani intihar nedeniyle ölen bir kişinin hayat sigortası olsa bile kalan kredi kartı borçları sigorta tarafından ödenmeyecektir. Bu nedenle sigorta poliçesinin kapsamı ve içeriği önemlidir.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ile ilgili olarak eğer bu konuda sigorta yaptırılmamışsa kanuni mirasçıları bu borçtan sorumludur. Bu borçtan kurtulmanın tek yolu ise; reddi miras yapmak olacaktır.

Reddi miras; ölen kişiye ait tüm mirasın, kanuni varisleri tarafından resmi olarak reddedilmesi işlemidir. Bu işlemler Adliyelerde bulunan Tereke Hakimlikleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Tereke Hakimliği olmayan yerlerde bu konuda ile ilgili olarak Sulh Hukuk Mahkemelerine müracaat edilebilir. Tabii ki bu davayı açmakta bir kısım harç ve avanslara tâbidir. Ancak cüzi miktarlardadır.

Ölen kişinin kredi kartı borçlarından kurtulması için yapması gereken; az önce belirttiğimiz üzere adına sigorta yaptırmasıdır. Tabii ki bu durumda da sigorta prim bedeli de bazı kriterlere göre değişkenlik göstermektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki; bazı sigortalarda, kapsama işsizlik, işten çıkarılma gibi durumlarda alınmaktadır. Özellikle bu sigortaların yıllık, 6 aylık taksitlere bölünerek kredi kartından çekiliyor olması ise; tüketicilerin bu konuda sigorta yaptırmalarını daha cazip hale getirmektedir. Dünyanın binbir türlü hali var deyip bu sigortaları yaptırmak biraz daha akıllıca gibi gözüküyor.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz parası ve çeyiz yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Evlilik Kredisi

ilginizi çekebilir

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma2 Garanti Bankası İnternet Şifresi Alma3 İnternet Bankacılığı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*