Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir

Kredi kartları hayatımızda her geçen gün daha fazla alanı işgal etmeye devam ediyor. Artık paranın tarih olduğu ve cüzdanlarımızda paradan çok kredi kartının yer aldığını görüyoruz. Kredi kartını bu kadar çok kullanıyoruz ancak kredi kartı ile ilgili bilmemiz gereken çoğu şeye de yabancıyız diyebiliriz. Mesela kredi kartı hesap kesim tarihi nedir tam olarak tüketicilerin çoğu bilmiyor. Aslında hesap kesim tarihinin ne olduğunun bilinmesi tüketicilerin lehine olacak şekilde değerlendirilebilecek bir konudur. Şimdi bilmeyenler için biraz daha konuyu açarak, hesap kesim tarihini nasıl lehimize çevirebiliriz bir bakalım.

Kredi kartı hesap kesim tarihi; kredi kartınız ile yapmış olduğunuz alışverişlerin ay içerisinde belli bir günde toplanması ile bir hesabın ortaya çıkarıldığı gündür. Hesabın kesimi ile birlikte ortaya çıkan bilançoya ise kredi kartı ekstresi adı verilmektedir. Kredi kartınızdan hesap kesim tarihinize kadar olan tüm alışverişleriniz toplanacak, size hesap kesim tarihinizden itibaren makul bir son ödeme tarihi belirlenerek, bu borcunuzu ödemeniz istenecektir. Bu borcun ödenmemesi halinde ise daha önceden banka tarafından size bildirilmiş olan kredi kartı faiz oranı uygulanacaktır. Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyebileceğiniz gibi aynı zamanda banka tarafından belirlenen asgari ödeme tutarı kadarını da ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Bilmek Ne İşime Yarayacak

Eğer kredi kartınızın hesap kesim tarihini biliyorsanız, bazı alışverişlerinizde akıllıca hareket ederek ödemesini 40 gün sonra yapma şansı yakalayabilirsiniz. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; 7 Mart 2017 günü kredi kartı hesap kesim tarihi olan ve kredi kartı borcunun son ödeme tarihi de 17 Mart 2017 tarihi olan bir kişinin gidip; 7 Mart 2017 ‘de 2 bin TL’ lik bir alışveriş yapması demek, bu alışverişini hemen 10 gün sonra ödemek zorunda kalması anlamına gelecektir. Ancak bu kişi, 2 bin TL ‘lik alışverişi 8 Mart 2017 tarihinde yapsa, normal şartlarda ödemesini 40 gün sonraya yani 17 Nisan 2017 tarihine atmış olacaktır. Çünkü bu süre zarfında kredi kartı hesap kesim tarihi geçmiş olacak, dolayısıyla 8 Mart 2017 tarihinde yapmış olduğu alışveriş bir sonraki aya kalacaktır. Dolayısıyla bu alışverişinin ödemesini 40 gün daha ötelemiş olacaktır.

Tam aksini düşündüğümüzde ise; kredi kartı hesap kesim tarihine dikkat etmeden yapacağımız alışverişlerde, hiç farkına varmadan kredi kartımız ile almış olduğumuz bir ürünün ödemesini hemen 10 gün sonra yapmak zorunda bile kalma durumu ile karşı karşıya kalınacaktır.

Her ne kadar kredi kartı sayımızın çokluğu nedeniyle bu durumu takip etmek zor da olsa; en azından kredi kartlarınızın hesap kesim tarihlerini iki ana grupta toplayıp, buna göre bir alışveriş planı yapmak en doğrusu olacaktır. Kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirmek için internet bankacılığı, mobil bankacılık kullanabilir ya da müşteri hizmetleri çağrı merkezlerini arayarak bu tarihi değiştirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Garanti Bonus Flexi Kart Başvurusu başlıklı makalemizde bonus flexi, bonus flexsi kart ve flexi kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın

*